Nad Carnavalem Sztukmistrzów

Zmagania linoskoczków to nięodłaczny element Carnavalu Sztukmistrzów

W ostatni weekend lipca, 28-31 lipca 2022 w Lubinie rozpocznie się doroczny Carnaval Sztukmistrzów. Nie zabraknie na nim Urban Highline Festival, a więc tej części programu, w której atrakcje rozgrywają się na scenie pod niebem. To wyjątkowe wydarzenie z pogranicza sztuki i sportów ekstremalnych.


Niedawno anonsowaliśmy program festiwalu Carnaval Sztukmistrzów nie uwzględniwszy, nie znając tej części jego propozycji. Oto publiczność znów będzie mogła podziwiać linoskoczków czy highlinerów balansujących gdzieś nad głowami ludzi, już w następny weekend lipca w przestrzeni Starego Miasta i Śródmieścia.

Tegoroczne zmagania tych śmiałków z niełatwą ich drogą na wysokości oraz grawitacją będzie można podziwiać od przyszłego czwartku do niedzieli wokół Trybunału Koronnego, przy placu Łokietka i Wieży Trynitarskiej oraz przy placu Teatralnym.

– Wielu uczestników festiwali UHF właśnie w Lublinie zaczyna swoją przygodę z highlinem – tj. chodzeniem po taśmach na wysokości – m.in. ze względu na wprowadzone przez nas wysokie standardy bezpieczeństwa i przyjazną atmosferę rywalizacji. To wyjątkowe wydarzenie z pogranicza sztuki i sportów ekstremalnych na dobre wpisało się w historię i obraz letniego Lublina. Jest też nieodłączną częścią Carnavalu Sztukmistrzów – mówią organizatorzy z biura UHF w Warsztatach Kultury.

Urban Highline Festival

…jest najstarszym festiwalem highlinerów w Europie i jednym z największych oficjalnych festiwali highline na świecie odbywający się w przestrzeni miejskiej. To międzynarodowe święto, zorganizowane w Lublinie po raz pierwszy w 2009 roku, od tego czasu odwiedziły tysiące artystów tej sztuki z ponad 50 krajów. Stanowi to niezwykłą gratkę dla widzów, którzy obserwują rozpięte nad głowami taśmy i chodzących po nich śmiałków. Jednak dla uczestników tej rywalizacji z całego świata festiwal jest czymś znacznie większym.

To doroczne święto również miłośników slackliningu, podczas którego dzielą się oni swoją pasją, wiedzą i zdobytym doświadczeniem. Slackline to jakby wstęp do popisów na wysokościach – to nic innego jak mocna, sprężysta taśma 25 lub 50 mm szerokości zamocowana pomiędzy dwoma stabilnymi punktami niezbyt wysoko nad ziemią.

Miłośników takich wrażeń informujemy, że w sobotę, 30 lipca w Lubelskim Centrum Konferencyjnym organizatorzy Urban Highline Festival zapraszają ich na wieczór wyjątkowych filmów o tematyce slackline’u.

Highlinerzy jeszcze nie zgłoszeni do konkursu, a pragnący wziąć aktywny udział w wydarzeniach Carnavalu, mogą dokonać rejestracji na stronie: www.urbanhighline.pl.

Spektakle biletowane

Organizatorzy Carnavalu Sztukmistrzów przypominają, że trwa sprzedaż biletów na spektakle z ograniczoną liczbą miejsc, w cyrkowym namiocie. Zainteresowani mogą nabyć wejściówki poprzez aplikację Going. Warto się pospieszyć – na niektóre pokazy wyprzedano już pierwszą pulę biletów.

Na uczestników czekają również otwarte spektakle uliczne, pokazy artystów ulicznych, które jak zwykle będą odbywać się na lubelskich ulicach, placach, również w przestrzeni Starego Miasta. W programie znajdą się też: park napowietrznych ewolucji AeriaLove na błoniach pod Zamkiem oraz utworzony z potrzeby wzmożenia różnych smaków „Bar Żongler” – klub festiwalowy, który na te kilka dni zawita do Lublina i będzie cieszyć uczestników festiwalu barową ekwilibrystyką i żonglerką. Tam również akcenty muzyczne. Więcej informacji o tegorocznej edycji festiwalu na www.carnavallublin.eu. Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here