Nad historią wyrasta fontanna

Trwający od kilku miesięcy remont placu Litewskiego w Lublinie przynosi ciągłe odkrycia archeologiczne.
Dwa tygodnie temu robotnicy dokopali się do warstwy drewnianych bali tworzących dawny trakt pochodzący z XVI wieku. – Podczas wykopalisk archeolodzy dotarli do najstarszej nawierzchni traktu, która znajdowała się około trzech metrów pod obecnym poziomem Krakowskiego Przedmieścia. Pod warstwami drogi wyłożonej drewnem archeolodzy natrafili na najstarszą, zapewne XVI-wieczną część traktu. Była wyłożona różnej wielkości kamieniami. W ramach napraw, by wyrównać trakt, między kamienie wkładano fragmenty drewna czy kości – mówi Joanna Bobowska z biura prasowego ratusza.

Fragmenty tej starej drogi wykopano na wysokości Hotelu Europa, naprzeciwko dawnego Pedetu. Prawdopodobnie był to trakt podróżny prowadzący od Bramy Krakowskiej w kierunku Warszawy i Krakowa. To nie jedyne ciekawe znaleziska. Naukowcy wykopali też m.in. fragmenty naczyń, kafli piecowych czy narzędzi. W ubiegłym tygodniu znaleziono najstarsze jak dotąd wykopalisko – ślad budynku pochodzącego prawdopodobnie z późnego średniowiecza. – Chciałbym, by tak cenne odkrycia stały się jedną z atrakcji turystycznych Lublina, dlatego zostaną wyeksponowane w ramach tzw. okna czasu – powiedział wizytujący przebudowę placu Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.
Próbki najnowszych odkryć trafiły do szczegółowych badań. Prawdopodobnie są to fragmenty średniowiecznego domu, który stał przy drewnianym „warszawskim” trakcie. W ramach przebudowy placu Litewskiego zakończono już prace przy głównej fontannie, czyszcząc jej nieckę przed wykonywaną izolacją. Rozpoczęto układanie płyt w centralnej części placu i granitowej kostki na alejkach placu. Jak zapewnia ratusz, kostka będzie równa i gładka, a chodzenie po niej przyjemne. Efekty prac brukarzy sprawdzimy prawdopodobnie pod koniec kwietnia przyszłego roku.
(EM.K.)