Nagroda „Zwyrtała” znowu we Włodawie

Joanna Orzeszko, kustosz Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie, została laureatką Nagrody Specjalnej ZWYRTAŁA 2020 za najlepszy pomysł na promocję czytania, zrealizowany w Internecie podczas epidemii. To już druga edycja ogólnopolskiego Konkursu na najlepszy pomysł promujący czytelnictwo „ZWYRTAŁA” organizowanego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Rabka Festival”.

Festiwal „Rabka Festival” to jedyne takie wydarzenie w Polsce odbywające się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Gośćmi Festiwalu są wybitni twórcy polscy i zagraniczni, dla których jest to nie tylko czas spotkań z czytelnikami, ale także możliwość wzajemnych rozmów i inspiracji, z których rodzą się ciekawe projekty artystyczne.

Od poprzedniego roku jednym z elementów Festiwalu jest Konkurs na najlepszy pomysł promujący czytelnictwo „ZWYRTAŁA”. Jego celem jest wybranie i nagrodzenie autorów oryginalnych i ciekawych projektów promujących kulturę słowa. W tegorocznej edycji takim pomysłem okazał się „Berek czytelniczy” przygotowany przez włodawską bibliotekę.

Projekt polegał na nagraniu i udostępnieniu w Internecie filmów z grą w berka czytelniczego. Zabawę rozpoczynał pisarz, czytający fragment swojej książki, a kontynuowali zaproszeni goście. Filmowej akcji towarzyszyła zabawa z wykorzystaniem „Story cubes”. Zdjęcie dziewięciu rzuconych kości stanowiło inspirację dla czytelników do snucia najbardziej niesamowitych opowieści.

„Berek czytelniczy” powstał spontanicznie. W momencie przymusowej społecznej izolacji i zamrożenia zbiorów bibliotecznych poszukiwaliśmy nowych sposobów promocji czytelnictwa. Pomysł Joanny Orzeszko trafił w sedno zapotrzebowania. Integrował różne środowiska, umożliwiał kontakt z pisarzem i jego dziełem (w autorskim wykonaniu), promował literaturę, pozwalał na chwilę oderwania się od niewesołej codzienności zagrożeń i ograniczeń wynikłych z epidemii COVID-19.

Dziewięć kostek, stanowiących inspirację do prób literackich, pobudzało wyobraźnię odbiorców, wspomagało proces twórczy oraz promowało spędzanie wolnego czasu w sposób rozwijający zdolności artystyczne uczestników.

W filmowej zabawie wzięli udział uznani polscy autorzy: Grzegorz Kasdepke, Paweł Wakuła i Beata Ostrowicka, goście specjalni: burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński i komendant Posterunku Straży Leśnej Nadleśnictwa Włodawa Włodzimierz Czeżyk, a także moderatorki Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie i Bibliotece Publicznej Gminy Hańsk, koordynatorki DKK na woj. lubelskie z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, uczestnicy młodzieżowego DKK przy MBP Włodawa oraz pracownicy włodawskiej książnicy.

Historie na podstawie rzucanych kości tworzyli czytelnicy. Ich pomysłowość została dostrzeżona i doceniona przez ogólnopolski portal biblioteczny „Lustro Biblioteki” w artykule „Kości opowieści – pomysł na aktywizację czytelników” oraz czasopismo „Biblioteka Publiczna” w artykule: „Jak pracować zdalnie? Krótki poradnik dla bibliotek publicznych”.

Wymiernymi efektami pomysłu są trzy filmy z grą „Berek czytelniczy” oraz siedemnaście facebookowych rozgrywek „Story cubes”, które generowały literackie próby odbiorców oraz liczne pozytywne reakcje poparte kliknięciami.

Filmy są dostępne na bibliotecznym profilu na Youtub.com. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here