Nagroda „Zwyrtała” znowu we Włodawie

Joanna Orzeszko, kustosz Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej we Włodawie, została laureatką Nagrody Specjalnej ZWYRTAŁA 2020 za najlepszy pomysł na promocję czytania, zrealizowany w Internecie podczas epidemii. To już druga edycja ogólnopolskiego Konkursu na najlepszy pomysł promujący czytelnictwo „ZWYRTAŁA” organizowanego w ramach Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej „Rabka Festival”.

Festiwal „Rabka Festival” to jedyne takie wydarzenie w Polsce odbywające się w uzdrowisku przeznaczonym specjalnie dla dzieci. Gośćmi Festiwalu są wybitni twórcy polscy i zagraniczni, dla których jest to nie tylko czas spotkań z czytelnikami, ale także możliwość wzajemnych rozmów i inspiracji, z których rodzą się ciekawe projekty artystyczne.

Od poprzedniego roku jednym z elementów Festiwalu jest Konkurs na najlepszy pomysł promujący czytelnictwo „ZWYRTAŁA”. Jego celem jest wybranie i nagrodzenie autorów oryginalnych i ciekawych projektów promujących kulturę słowa. W tegorocznej edycji takim pomysłem okazał się „Berek czytelniczy” przygotowany przez włodawską bibliotekę.

Projekt polegał na nagraniu i udostępnieniu w Internecie filmów z grą w berka czytelniczego. Zabawę rozpoczynał pisarz, czytający fragment swojej książki, a kontynuowali zaproszeni goście. Filmowej akcji towarzyszyła zabawa z wykorzystaniem „Story cubes”. Zdjęcie dziewięciu rzuconych kości stanowiło inspirację dla czytelników do snucia najbardziej niesamowitych opowieści.

„Berek czytelniczy” powstał spontanicznie. W momencie przymusowej społecznej izolacji i zamrożenia zbiorów bibliotecznych poszukiwaliśmy nowych sposobów promocji czytelnictwa. Pomysł Joanny Orzeszko trafił w sedno zapotrzebowania. Integrował różne środowiska, umożliwiał kontakt z pisarzem i jego dziełem (w autorskim wykonaniu), promował literaturę, pozwalał na chwilę oderwania się od niewesołej codzienności zagrożeń i ograniczeń wynikłych z epidemii COVID-19.

Dziewięć kostek, stanowiących inspirację do prób literackich, pobudzało wyobraźnię odbiorców, wspomagało proces twórczy oraz promowało spędzanie wolnego czasu w sposób rozwijający zdolności artystyczne uczestników.

W filmowej zabawie wzięli udział uznani polscy autorzy: Grzegorz Kasdepke, Paweł Wakuła i Beata Ostrowicka, goście specjalni: burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński i komendant Posterunku Straży Leśnej Nadleśnictwa Włodawa Włodzimierz Czeżyk, a także moderatorki Dyskusyjnego Klubu Książki przy Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie i Bibliotece Publicznej Gminy Hańsk, koordynatorki DKK na woj. lubelskie z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, uczestnicy młodzieżowego DKK przy MBP Włodawa oraz pracownicy włodawskiej książnicy.

Historie na podstawie rzucanych kości tworzyli czytelnicy. Ich pomysłowość została dostrzeżona i doceniona przez ogólnopolski portal biblioteczny „Lustro Biblioteki” w artykule „Kości opowieści – pomysł na aktywizację czytelników” oraz czasopismo „Biblioteka Publiczna” w artykule: „Jak pracować zdalnie? Krótki poradnik dla bibliotek publicznych”.

Wymiernymi efektami pomysłu są trzy filmy z grą „Berek czytelniczy” oraz siedemnaście facebookowych rozgrywek „Story cubes”, które generowały literackie próby odbiorców oraz liczne pozytywne reakcje poparte kliknięciami.

Filmy są dostępne na bibliotecznym profilu na Youtub.com. (pk)