Najmłodszy wiceprezydent

30-letni, pochodzący z Giżycka, Daniel Domoradzki od czwartku 31 października br. sprawuje funkcję drugiego wiceprezydenta miasta Chełm. Przez ostatnie ponad pół roku był dyrektorem Gabinetu Prezydenta Jakuba Banaszka. Domoradzkiemu podlegają Departament Edukacji i Sportu, Departament Spraw Obywatelskich oraz Biuro Informatyki.

Od czwartku 31 października za chełmską oświatę, sport, sprawy obywatelskie, w tym społeczne odpowiada Daniel Domoradzki. Prezydent Chełma, Jakub Banaszek powołał go na stanowisko drugiego wiceprezydenta miasta.

Domoradzki, podobnie jak Banaszek, jest członkiem partii Porozumienie Jarosława Gowina. Obaj pracowali w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii, gdzie Domoradzki był doradcą minister Jadwigi Emilewicz.

Nowy wiceprezydent miasta przyjechał do Chełma na początku marca br. Wygrał konkurs na dyrektora Gabinetu Prezydenta Chełma. Bardzo szybko dał się poznać jako osoba bardzo dobrze znająca zagadnienia związane z samorządem terytorialnym. Wielokrotnie na komisjach rady miasta i sesjach w imieniu prezydenta wyjaśniał poruszane podczas posiedzeń kwestie, imponując sporą wiedzą. Domoradzki przejął wszystkie zadania, jakie do końca sierpnia br. realizował były już wiceprezydent miasta Andrzej Kosiniec, który z początkiem września br. objął funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 11.

Daniel Domoradzki ma 30 lat i jest najmłodszym wiceprezydentem Chełma od powstania samorządu, czyli od 1990 r. Ukończył prawo na Uniwersytecie w Białymstoku. Jego praca magisterska pt. „Instytucja wygaśnięcia mandatu radnego w prawie polskim” została wyróżniona w konkursie „Przeglądu Prawa Konstytucyjnego” na najlepszą pracę magisterską z zakresu prawa konstytucyjnego i systemów politycznych w roku akademickim 2013/2014. Została również nagrodzona w XII edycji Konkursu im. prof. Michała Kuleszy, ogłoszonego przez Wydawnictwo Wolters Kluwer S.A. i Redakcję „Samorządu Terytorialnego” na najlepsze rozprawy doktorskie, prace magisterskie i licencjackie, poświęcone tematyce samorządowej. Domoradzki ukończył także studia podyplomowe w zakresie nadzoru, audytu i kontroli w administracji publicznej.

Po studiach rozpoczął pracę zawodową w Departamencie Prawnym i Procesowym Ministerstwa Skarbu Państwa, a następnie w Biurze Zarządu Centrum Bankowo-Finansowego „Nowy Świat” S.A. W latach 2018-2019 doradzał minister Emilewicz.

Prezydent Jakub Banaszek powołanie Daniela Domoradzkiego na stanowisko swojego zastępcy skomentował następująco: – Pan Domoradzki od kilku miesięcy był przygotowywany do tej funkcji, poznał strukturę urzędu, był zaangażowany we wszystkie projekty, które toczyły się w tym zakresie. Jest to zmiana potrzebna i wynikająca z planów poprawy jakości kształcenia, edukacji, ale również związana z rozwiązywaniem trudnych problemów w zakresie polityki społecznej. Te zadania przed jednym z moich najbliższych współpracowników są już postawione. Wierzę, że pan Domoradzki poradzi sobie z nimi i poprawi funkcjonowanie urzędu.

Daniel Domoradzki jest już czwartym wiceprezydentem, jakiego przez niespełna rok powołał Jakub Banaszek. Po objęcia stanowiska prezydenta jego zastępcami zostali Artur Juszczak i Kosiniec. Pierwszy z nich został odwołany z końcem kwietnia, a jego miejsce zajęła Agnieszka Kruk.

Prezydent Banaszek wspomniał, że to nie koniec zmian personalnych, ma ich być więcej, ale szczegóły ujawni dopiero na początku grudnia br. (s)