Nalot na handlarzy bronią

Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Chełma razem z lubelskim ABW i policjantami z Kielc w ciągu dwóch dni zatrzymali 12 podejrzanych o udział w zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się nielegalnym obrotem bronią palną i amunicją.

– Czynności realizowane były 13 i 14 czerwca na polecenie Prokuratury Regionalnej w Lublinie. Do zatrzymań doszło na terenie województw: łódzkiego i świętokrzyskiego – informuje Wojciech Kopeć z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.
Ustalono, że grupa handlarzy bronią działała od grudnia 2016 roku. Skupowany przez nich towar pochodził ze Słowacji. Do „dziupli” w Polsce broń wraz z amunicją zjeżdżały w ukryciu, przemycane przez granicę.

Następnie broń była przerabiana i pozbawiana oznaczeń identyfikacyjnych, po czym sprzedawana dalej. W wyniku przeszukań na początku ubiegłego tygodnia ujawniono ponad 60 sztuk broni palnej różnego rodzaju, kalibru oraz przeznaczenia. – Jeden podejrzany usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą. Siedmiu zatrzymanych usłyszało zarzuty udziału w takiej grupie. Ponadto wszystkim podejrzanym zarzucono handel bronią palną i amunicją bez zezwolenia.

Dodatkowo jedna osoba usłyszała zarzut udziału w obrocie środkami odurzającymi w znacznej ilości. Na wniosek prokuratora wobec ośmiu osób sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy.

Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zadecydował, iż wystarczające będą środki wolnościowe, w postaci dozoru policji oraz poręczenia majątkowego – dodaje W. Kopeć.
Sprawa jest rozwojowa, funkcjonariusze NOSG nie wykluczają dalszych zatrzymań. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here