Narodowe Czytanie czas zacząć

We wrześniu odbędzie się, już ósma edycja akcji „Narodowe Czytanie”. Tym razem wspólnie będziemy przypominać sobie najbardziej znane polskie nowele i opowiadania.

W Lublinie ogólnomiejskie czytanie odbędzie się 7 września (sobota) o godz. 16.00 przed siedzibą filii Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Rynek 11. Na specjalnie ustawionej scenie pracownicy biblioteki w strojach z epoki przeczytają zebranym dwie nowele: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej oraz „Dym” Marii Konopnickiej. W akcji wezmą także udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie, którzy przeczytają fragmenty „Katarynki” Bolesława Prusa.

Do tegorocznej edycji Narodowego Czytania prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką wybrali osiem nowel i opowiadań. Oprócz „Dobrej pani”, „Dymu” i „Katarynki” są to: „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

 

– Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia – podkreśla Andrzej Duda, prezydent RP.

(EM.K.)

Akcja „Narodowe Czytanie” organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Zainicjowała ją lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w kolejnych latach wspólnie czytano komedie Aleksandra Fredry, „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W ubiegłym roku, z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas wrześniowego finału akcji „Przedwiośnie” było czytane nie tylko w całej Polsce, ale również w 134 miejscach na wszystkich kontynentach świata.