Narodowe Czytanie w Książnicy Pana Jana

Narodowe Czytanie jest akcją, która propaguje klasykę literatury polskiej. W tym roku Para Prezydencka wybrała osiem nowel, gdyż mieliśmy już ósmą edycję tego przedsięwzięcia.

Były to: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków( ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa”( z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

Książnica Pana Jana w Wytycznie po raz kolejny włączyła się w ten projekt. W sobotę 7 września 2019 r. w ogrodzie przy Książnicy Pana Jana w Wytycznie czytana była nowela „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej. Pogoda dopisała. We wspólnym czytaniu uczestniczyli: pracownik biblioteki, młodzież szkolna, dyrektor i nauczyciele miejscowej Szkoły Podstawowej oraz mieszkańcy miejscowości.

Wszystkim uczestnikom Książnica Pana Jana w Wytycznie składa serdeczne podziękowania za obecność i odwagę publicznego czytania. Była to doskonała możliwość popularyzacji dziedzictwa literatury polskiej, której wartości są ponadczasowe. tekst i fot. Barbara Wałecka