Nawet minister jest pod wrażeniem

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Centrum Nauk Medycznych ANS Wincentego Pola w Lublinie

Gabinety, pracownie i sale do ćwiczeń dla kierunków medycznych: pielęgniarstwo, położnictwo, kosmetologia, fizjoterapia, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt medyczny. Do tego dwie sale wykładowe o amfiteatralnym układzie miejsc (audytoria), biblioteka i… bar bistro. Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie, jedna z prężniej rozwijających się uczelni, rozbudowuje swoją bazę z myślą o stworzeniu jak najlepszych warunków do pracy dydaktycznej i wszechstronnym rozwoju studentów z Polski i zza granicy. W ubiegły poniedziałek przy ul. Chodźki wmurowano kamień węgielny pod budowę nowego budynku dydaktycznego Akademickiego Centrum Nauk Medycznych.

– Wszystko idzie zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Im więcej tak znakomitych miejsc jak Akademia Nauk Stosowanych w Lublinie, tym lepiej – powiedział podczas ceremonii podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego, Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Szef MEiN pogratulował władzom uczelni i całej społeczności akademickiej podjęcia inwestycji. Minister zwrócił uwagę, że nowy budynek pozwoli na rozwijanie kształcenia na kierunkach medycznych: – Pielęgniarstwo, położnictwo, fizjoterapia, ratownictwo medyczne to zawody na polskim rynku medycznym niezwykle pożądane – wskazywał.

Nowy, 4-kondygnacyjny budynek będzie miał powierzchnię ponad 4 tys. mkw i pełnić będzie głównie funkcje dydaktyczne.

– W listopadzie oddaliśmy na naszej uczelni Centrum Symulacji Medycznej, które zajęło nam w dotychczasowym budynku powierzchnię ponad 600 metrów kwadratowych, które, tak jakby utraciliśmy z dydaktyki. Stąd też teraz dydaktyka w znacznej części przeniesie się do nowego budynku. Mam nadzieję, że znacznie polepszymy warunki dla studentów – mówi doc. Henryk Stefanek, założyciel i prezydent uczelni, która niedawno podniesiona została do rangi akademii.

Nowy obiekt będzie wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny i wszelkie udogodnienia dla edukacji. Znajdą się w nim gabinety, pracownie i sale do ćwiczeń dla kierunków medycznych: pielęgniarstwo, położnictwo, kosmetologia, fizjoterapia. W części parterowej zaplanowane są też pomieszczenia na małą gastronomię – bar bistro oraz gabinety i pracownie specjalistyczne.

W gabinetach w ramach zajęć dydaktycznych, będą mogły być świadczone usługi kosmetyczne. Na drugim i trzecim piętrze przewidziano dwie sale wykładowe o amfiteatralnym układzie miejsc (audytoria) oraz bibliotekę na pierwszym piętrze. Dzięki uwolnieniu pomieszczeń w istniejącym już gmachu Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola będzie miała miejsce na rozwój pozostałych kierunków z oferty edukacyjnej: turystyki i rekreacji, ekonomii, wychowania fizycznego czy filologii angielskiej.

– Sama budowa kosztować będzie ponad 20 milionów, a zakup wyposażenia nawet 8 milionów zł – mówi prezydent ANS Wincentego Pola, H. Stefanek. – Zakończenie inwestycji planowane jest za rok. Chcemy, by w kwietniu budynek został oddany przez wykonawcę i do października wyposażony, by wraz z początkiem nowego roku akademickiego rozpocząć w nim naukę. Taki jest plan. Zresztą ten budynek, który istnieje, 20 lat temu był budowany w 9 miesięcy. Zawsze żartuję, że wszystko co najlepsze, powstaje w 9 miesięcy. BS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here