Newsy z magistratu

Restrukturyzacja długu


Prezydent Chełma Jakub Banaszek prowadzi rozmowy w sprawie restrukturyzacji zadłużenia miasta, które na koniec 2018 roku wyniosło 162 500 000 zł, a w br. urośnie o kolejne 20 mln zł. Chełmscy urzędnicy chcą zaproponować urealnioną wieloletnią prognozę finansową i spłatę długu w rozłożeniu na raty do 2036 roku. Firma, która przygotowała audyt finansowy miasta, szykuje dla Chełma program naprawczy. Jak powiedział prezydent, ma być on gotowy do końca czerwca br.

300 miejsc pracy

Sześć nowych instytucji utworzy w Chełmie nawet 300 miejsc pracy – obiecuje prezydent Jakub Banaszek. Według niego to duży bodziec dla miasta. W żadnym innym mieście na prawach powiatu nie powstanie tyle nowych miejsc pracy. Jedną z instytucji, jest Instytut Elektrotechniki, należący do sieci badawczej Łukasiewicz. Będzie on ściśle współpracował z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową.

Nowa spółka na koniec roku

Umowa w sprawie powołania nowej spółki PKP Linia Chełmska Szerokotorowa ma być podpisana z końcem bieżącego roku. Zdaniem miejskich urzędników jest to duża szansa dla miasta na rozwój, a kolejnym kluczowym projektem będzie budowa terminala kolejowego. Jak stwierdził prezydent, coraz więcej przedsiębiorców szuka terenów inwestycyjnych blisko linii kolejowej.

Skarb Państwa pomoże MPEC?

Prezydent Banaszek zabiega, by spółka skarbu państwa PGE Energia Cieplna wspomogła Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Chełmie. Państwowa spółka miałaby wykupić od miasta część udziałów. Uzyskane pieniądze zostałyby przeznaczone na niezbędne inwestycje w MPEC, m.in. w projekt kogeneracji, czyli wspólne wytwarzanie prądu i ciepła, a także w modernizację systemu ciepłowniczego w mieście, bez której trudno będzie zabezpieczyć dostawy ciepła dla mieszkańców Chełma.

Duże wyzwanie przed MPGK

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie, mimo trudnej sytuacji finansowej, szykuje wniosek do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska o dofinansowanie inwestycji związanych z nową polityką śmieciową. Spółka zamierza wybudować Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, kupić nowy specjalistyczny pojazd do wywozu nieczystości i nowe pojemniki na śmieci.

Sypie się budynek USC

Lada dzień pracownicy Urzędu Stanu Cywilnego w Chełmie wyprowadzą się z siedziby przy ul. Pocztowej. Budynek ze względu na zły stan techniczny zostanie wyłączony z użytkowania. Jeszcze nie wiadomo, gdzie przeprowadzi się USC. Trwają poszukiwania nowych pomieszczeń do pracowników.

MOPR-owi brakuje 1 mln zł

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ma niedoszacowany budżet na 2019 rok. Jak poinformował prezydent Jakub Banaszek, zgodnie z przyjętym budżetem, jednostce na realizację wszystkich zaplanowanych zadań do końca roku zabraknie 1 mln zł. Chodzi o zasiłki i dodatki mieszkaniowe.

Województwo da więcej?

Brakuje pieniędzy, około 3 mln zł, na realizację projektu z udziałem funduszy unijnych, „Transport niskoemisyjny”. Chodzi m.in. o zakup autobusów. Władze Chełma podjęły rozmowy z zarządem województwa lubelskiego o przekazaniu dodatkowych pieniędzy na zaplanowane przedsięwzięcie.

Rower miejski za rok

Zakończył się dialog techniczny dotyczący projektu roweru miejskiego. Niebawem urzędnicy rozpoczną procedurę przetargową. Jak poinformował prezydent Banaszek, miasto kupi rowery piątej generacji, choć projekt przewidywał trzeciej. Z programu miejski rower mieszkańcy Chełma będą mogli korzystać od wiosny przyszłego roku.

Fundusz norweski

Miasto Chełm przygotowuje wnioski o dofinansowanie inwestycji w ramach tzw. funduszu norweskiego. Wsparcie może wynieść nawet do 100 proc. Do podziału na ponad 200 miast jest około 440 mln zł.

Miasto czeka na pieniądze…

Być może w lipcu br. samorządy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę dróg powiatowych, czy gminnych. Chełmscy urzędnicy zamierzają złożyć wnioski m.in. na modernizację ulic: Jagiellońskiej, Batorego, czy Okszowskiej. W tym roku miasto z różnych programów ubiega się o fundusze zewnętrzne na realizację: Dreszera i Ceramicznej z Funduszu Dróg Samorządowych, odcinek Lwowskiej od ulicy Droga Męczenników do ronda przy zbiegu al. 3 maja i al. 15 sierpnia – z rezerwy ministerstwa infrastruktury oraz na ul. Wiercieńskiego.

Miasteczko medyczne

Najpóźniej za 2,5 roku powstanie budynek dydaktyczny Instytutu Medycznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie – poinformował prezydent Banaszek. To pierwszy krok do utworzenia miasteczka medycznego przy ul. Batorego. Niebawem zostanie powołany pełnomocnik, który zajmie się całym przedsięwzięciem. Inwestycja przyniesie nowe miejsca pracy, a także sprawi, że teren na tzw. górkach chełmskich zacznie tętnić życiem.

2020 rok bez opłaty targowej

Prezydent Jakub Banaszek zapowiedział, że z początkiem 2020 roku zniesie opłatę targową. Obiecał to w kampanii wyborczej. Jednocześnie podkreślił, że będzie dążył do uporządkowania handlu i stworzenia do tego profesjonalnych warunków.

Gmach na ostatniej prostej

Powoli dobiegają końca rozmowy na temat przekazania miastu przez wojewodę lubelskiego zabytkowego budynku gmachu przy pl. Niepodległości. Do uzgodnienia pozostają jeszcze kwestie związane ze znajdującymi się w gmachu instytucjami. Większość z nich, wszystko wskazuje na to, nie zmieni dotychczasowej siedziby.

Rewitalizacji na razie nie będzie

Sprawa jest już przesądzona. Miasto wycofuje się z realizacji projektu rewitalizacji pl. Łuczkowskiego. Powodem jest niski poziom dofinansowania z Unii Europejskiej. Prezydent zaznaczył, że miasto ubiegało się o dotację w wysokości zaledwie ponad 20 procent kosztów całej inwestycji, podczas gdy inne samorządy dostały dofinansowanie na poziomie ponad 90 proc. Koszt projektu to ponad 4 mln zł, z czego miasto musiałoby dołożyć blisko 3 mln zł. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here