Nie dadzą zginąć tradycji

Niedawno otwarty Ośrodek Trzech Kultur w Majdanie Ostrowskim zaczyna tętnić życiem. Władze gminy Wojsławice zapraszają na pierwsze warsztaty.

Odnowiony budynek po starej szkole w Majdanie Ostrowskim, służy teraz krzewieniu tradycji regionalnych. W ośrodku będą odbywać się warsztaty rękodzielnicze, muzyczne i spotkania studyjne z osobami prowadzącymi podobne ośrodki w Polsce. Aktywnymi gospodarzami tego miejsca będą mieszkańcy gminy Wojsławice. Już w dniach 16-18 sierpnia odbędą się tam warsztaty tkackie pod kierunkiem Agnieszki Jackowiak.

Uczestnicy będą mieli okazję poznać dawne techniki włókiennicze. Na spotkanie organizatorzy zapraszają miłośników rękodzieła i twórczości ludowej, ale też samorządowców i animatorów kultury wspierających podobne praktyki. Inauguracja będzie też dobrą okazją do posłuchania animatorów kultury z różnych stron Polski, którzy opowiedzą o możliwościach, jakie daje wykorzystanie potencjału lokalnego w promowaniu miejscowości. Zainteresowani uczestnictwem w zajęciach mogą się zgłaszać do Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach (tel. 82 566 91 53) lub do prowadzącego rekrutację pracownika placówki (tel. 693 289 039). Liczba miejsc jest ograniczona.

Można zapisywać się też na kolejne planowane zajęcia. W planach są: warsztaty ceramiczne i warsztaty muzyczne (30.08-1.09), warsztaty stolarskie (6- 8.09), warsztaty rękodzieła artystycznego (13-15.09). Od 27 do 30 września odbędą się warsztaty muzyczne, połączone ze spotkaniem podsumowującym. Wszystkie zajęcia są realizowane w ramach projektu My, Gospodynie i Gospodarze gminy Wojsławice dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury programu EtnoPolska 2019. (opr. sr)