Nie szkodzić pszczołom!

Rodzin pszczelich jest coraz mniej. Opryskiwanie upraw w porze lotów pszczół zatruwa je. O ostrożność i rozwagę w stosowaniu środków ochrony roślin apelują do rolników, sadowników i ogrodników pszczelarze i samorządowcy w ramach akcji „Lubelskie – wspólnie dla pszczół”.

Trwa kampania edukacyjno-informacyjna, którą na początku br. zainicjował Urząd Marszałkowski w Lublinie. Samorządowcy i przedstawiciele różnych stowarzyszeń, instytucji na rzecz ochrony środowiska, pszczelarstwa, rolnictwa, podpisali wtedy list intencyjny dotyczący wspólnych działań na rzecz propagowania wiedzy o roli pszczół, najważniejszych zapylaczy w uprawach roślin rolniczych, warzywnych, sadowniczych. Informacje o konieczności ochrony pszczół, bez których nie ma życia na Ziemi, zamieszczają wszystkie samorządy.

Ostatnio partnerzy kampanii „Lubelskie – wspólnie dla pszczół” wystosowali apel do rolników, sadowników o zachowanie szczególnych środków ostrożności podczas prac polowych, zwłaszcza przy stosowaniu środków ochrony roślin.

Sygnatariusze listu intencyjnego zwracają też uwagę rolnikom i sadownikom, że w obecnej sytuacji epidemiologicznej każde osłabienie organizmu może narazić na niebezpieczeństwo. W liście czytamy m.in., że pomimo trudnych warunków „życie na polskiej wsi musi przebiegać w wyznaczonym rytmie, aby zapewnić wszystkim dostęp do zdrowej żywności”.

Pszczelarze przypominają, że opryski z wykorzystaniem środków ochrony roślin, zwłaszcza owadobójczych, zagrażają pszczołom. Zabiegi takie należy wykonywać w godzinach wieczornych, po tzw. oblocie pszczół. Nieprzestrzeganie tych zasad jest wykroczeniem, zagrożonym karą grzywny.

– Zdarza się, że niestosowanie się do tych zasad powoduje wytrucie rodzin pszczelich – mówi Marek Słupczyński, wiceprezes Nadbużańskiego Związku Pszczelarzy w Chełmie. – Do tego nie można dopuszczać, dlatego apelujemy o rozwagę. Wytrucie rodzin pszczelich powoduje materialne straty dla hodowców, ale pamiętajmy przede wszystkim, że liczba rodzin pszczelich zmniejsza się.

Jesienią znów zaobserwowaliśmy ich ubytek spowodowany warozą, jedną z groźniejszych chorób pszczół. Osłabia ona rodziny pszczele i doprowadza do ich wyginięcia. Każda akcja na rzecz zwiększenia liczby rodzin pszczelich, poprawy ich warunków jest cenna. Pamiętajmy o pszczołach i o tym, że teraz wiosną wylatują one do pracy i zapylają rośliny. (t)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here