Nie tak gładko, ale do celu

Mieszkańcy i kierowcy od dawna skarżą się na stan infrastruktury drogowej w dzielnicy Hajdów-Zadębie. Niebawem powodów do narzekań i na to, i na Ratusz, powinni mieć nieco mniej…


Jak już informowaliśmy w poprzednim numerze „Nowego Tygodnia” Rada Miasta Lublin, na wniosek prezydenta Krzysztofa Żuka, zgodziła się dołożyć 300 tys. złotych, brakujące do rozstrzygnięcia przetargu na budowę dwóch nowych dróg pomiędzy ul. Turystyczną i ul. Hajdowską. Wielu mieszkańców wątpiło, że tak się stanie. Pod koniec marca, kiedy już było wiadomo, że oferty złożone przez wykonawców, znacznie przewyższają zaplanowaną na tę inwestycję kwotę, nawet napisali do nas list w tej sprawie. – „Zwracamy się z prośbą o interwencję w sprawie zaplanowanej już dawno budowy dróg gminnych 022D i 023D w rejonie ulicy Hajdowskiej i Turystycznej w Lublinie. Ponieważ miasto Lublin robi nam jak zawsze pod górkę i teraz nie chce dołożyć do tej inwestycji pieniędzy, pokazując, po raz kolejny zresztą, że ma nas w d…. My chcemy się rozwijać a nie zwijać. Potrzeba budowy tych dróg nie jest wyssana z palca. 16 rodzin nie ma wytyczonej drogi do swoich posesji i domów, ale Miasto Lublin jak zwykle robi nas w konia. Prosimy się sprawą zainteresować” – napisali do nas mieszkańcy, którzy wcześniej sami sfinansowali przygotowanie dokumentacji projektowej inwestycji.

Kiedy te „gorzkie żale” przedstawiliśmy urzędnikom, otrzymaliśmy zapewnienie, że „w konia nikt mieszkańców nie zamierzał i nie zamierza robić”, bo decyzja o unieważnieniu przetargu wcale nie zapadła, a wręcz przeciwnie, na najbliższą sesję zostanie skierowany wniosek o zmianę w Wieloletnim Planie Finansowym i zwiększenie limitu wydatków na tę inwestycję o 300 tys. zł. Radni na kwietniowej sesji jednogłośnie zgodzili się na taką zmianę.

5 maja ZDiM rozstrzygnął przetarg, wybierając najtańszą z ofert, złożoną przez Przedsiębiorstwo Robót Drogowych S.A. z Lubartowa (4 461609,96 zł). W ciągu 12 miesięcy spółka ma wybudować dwie ulice o łącznej długości ok. 620 metrów, z asfaltową nawierzchnią i chodnikami z betonowej kostki brukowej. W tej samej technologii wykonane zostaną także zjazdy do posesji. Ponadto wykonawca wybuduje kanalizację deszczową, oświetlenie uliczne, a także zajmie się usunięciem kolizji z istniejącym uzbrojeniem terenu. Powstanie też chodnik łączący nowe drogi z ul. Turystyczną, wraz z ok. 50 metrowym fragmentem ciągu pieszego po wschodniej stronie tej arterii.

Będą również remonty

Nim w dzielnicy powstaną dwie wspomniane nowe drogi, wyremontowane zostaną trzy, już istniejące, będące w fatalnym stanie ulice: Zadębie, Jarmarczna, Dojazdowa. To już jednak nie zasługa urzędników, czy radnych, ale samych mieszkańców, którzy przygotowali i zagłosowali w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego na projekt „Gładko do celu”. Zakłada on remont ul. Zadębie na odcinku od posesji nr 90 do granicy miasta (545 m), ul. Jarmarcznej od posesji nr 13A do nr 51 (440 m) oraz ul. Dojazdowej od posesji nr 15 do skrzyżowania z ul. Dziubińskiej (361 m) – łącznie ponad 1,3 km odnowionych dróg. W ramach remontu przewidziano naprawy cząstkowe i uzupełnienie istniejącej nawierzchni z destruktu asfaltowego wraz z jej miejscowym poszerzeniem, a następnie przykrycie całości nowym „dywanikiem” z betonu asfaltowego. W niezbędnym zakresie będą także regulowane elementy podziemnego uzbrojenia.

Zarząd Dróg i Mostów już ogłosił postępowanie na wyłonienie wykonawcy. Na oferty czeka do 20 maja. Wybrany firma, będzie miała na realizację zadania 70 dni od dnia podpisania umowy. Marek Kościuk, RD

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here