Nie ukryjesz, czym grzejesz

To już nie tylko twoja sprawa, czym ogrzewasz dom. Tą wiedzą trzeba się podzielić z urzędnikami. 1 lipca rusza przyjmowanie deklaracji o źródłach ogrzewania i spalania paliw. Złożenie deklaracji jest obowiązkowe.

W Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków będą gromadzone podstawowe dane o źródłach ciepła, źródłach energii elektrycznej oraz źródłach spalania paliw eksploatowanych na potrzeby danego budynku lub lokalu. Od 1 lipca br. ich właściciel lub zarządca będzie miał możliwość złożenia deklaracji. Może to zrobić na dwa sposoby: w formie papierowej – w magistracie (lub gminie właściwej dla umiejscowienia budynku). Dane te wprowadzi do systemu urzędnik. Drugi wariant to złożenie deklaracji w formie elektronicznej, tj. samodzielnie przez internet i wówczas dane te trafią do bazy danych CEEB. Ważne jest to, że właściciel domu jednorodzinnego lub zarządca budynku wielorodzinnego ma obowiązek złożyć deklarację w terminie: 12 miesięcy w przypadku „starych źródeł ciepła lub spalania paliw” i 14 dni w przypadku „nowo” powstałych źródeł ciepła lub spalania paliw. Jakie są obowiązki chełmskiego magistratu?

– Urząd miasta wprowadza do ewidencji dane i informacje zawarte w deklaracji z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego ewidencję w terminie trzydziestu dni od dnia otrzymania deklaracji w postaci pisemnej w przypadku „nowo” powstałych budynków wyposażonych w źródła ciepła lub spalania paliw – informuje biuro prasowe chełmskiego ratusza. – W przypadku „starych” źródeł ciepła lub spalania paliw, termin wynosi sześć miesięcy od dnia otrzymania deklaracji w postaci pisemnej.

Deklaracja zawiera takie informacje jak: imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby; adres nieruchomości, w obrębie której eksploatowane jest źródło ciepła lub źródło spalania paliw; informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach. Deklaracje dostępne są na stronie internetowej: www.zone.gunb.gov.pl w zakładce do pobrania. (mo)

1 KOMENTARZ

  1. To moja sprawa, czym grzeję i nikogo nie powinno to obchodzić. Aby złapać tych, którzy palą plastiki – jest od tego Straż Miejska i ich dron do pomiarów. W podtekście tej akcji wyczuwam, że zaraz ci, którzy ogrzewają się drewnem, węglem itp. dostaną kary za to. To jest sprzeczne ze wszystkimi istniejącymi przepisami. Nie ma ustawy, zakazującej palenia w piecach c.o. węglem czy drewnem. Ktoś chyba kombinuje, aby takich mieszkańców obłożyć podatkiem za emisję CO2. W ten sposób UE niszczy chełmską ciepłownię, a teraz władze Chełma chcą puścić z torbami mieszkańców domów jednorodzinnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here