Nie wyrobili się przed Nocą

Miał powstać jeszcze przed Nocą Kultury, ale termin przesunięto. Dofinansowywany w głównej mierze ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Park Czytelnika” przy Chełmskiej Bibliotece Publicznej pojawi się najpewniej pod koniec października.

– Procedury trwają, czekamy na dokumentację techniczną. Po uzyskaniu pozwolenia na budowę ruszymy z przetargiem – mówi Robert Chełmicki, dyrektor Chełmskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Pauliny Orsetti.

Pierwotnie zakładano, że uroczyste otwarcie Parku nastąpi podczas tegorocznej Nocy Kultury w mieście, ale Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ociągało się w wysłaniem do Chełma umowy o dotację. Natomiast zgodnie z nią projekt musi zostać zrealizowany jeszcze w tym roku, do końca listopada. Zapowiada się więc, że po dopełnieniu procedur i wyłonieniu wykonawcy prace zostaną przeprowadzone w ekspresowym tempie.

W ramach projektu przed budynkiem głównym ChBP pojawią się: wygodne ławki i siedziska na murkach, parking rowerowy, lampy solarne, które wieczorami będą oświetlały bibliotekę, maszt z proporcem instytucji, a także nowy, odblaskowy napis na budynku. Oprócz tego biblioteka planuje zaopatrzyć się w zewnętrzną gablotę elektroniczną, pełniącą funkcję infokiosku, w którym promowane będą bieżące wydarzenia kulturalne organizowane przez ChBP i miasto.

Projekt opiewa na ponad 252 tys. zł, z czego dotacja z MKiDN to 200 tys. zł, a pozostałą część przekazuje Fundacja „Lotto”. (pc)