Nie zabrakło wspomnień i wyróżnień

Rok 2020 jest wyjątkowy dla Polskiego Związku Motorowego. Obchodzimy bowiem okrągły jubileusz 70-lecia. Z tej okazji w sobotę do Lublina przyjechał wiceprezes PZM Dariusz Jajko, by wraz z lubelskim środowiskiem sportów motorowych świętować piękną rocznicę powstania związku. Nie zabrakło wspomnień, a także wyróżnień od centrali.


Wiceprezes Jajko oraz Włodzimierz Bobowski, prezes ZOPZM, kilkunastu osobom wręczyli honorowe odznaki. Te najbardziej prestiżowe, Złote Odznaki PZM otrzymali: wiceprezes ds. sportowych lubelskiego okręgu Michał Kawka z AK Chełmskiego, a także Artur Osuch, Janusz Skrzypek i Roman Saj, przedstawiciele KM Pionier Lublin, który w tym roku obchodzić będzie swoje 56. urodziny.

Wszyscy uczestnicy sobotniego spotkania dostali w prezencie dwie książki „Moje rajdy” Sobiesława Zasady oraz monografię 70-lecia PZM. W autobiografii najbardziej utytułowanego polskiego kierowcy już na samym początku odnajdujemy lubelski akcent – zauważa prezes Włodzimierz Bobowski i przytacza fragment z początków kariery Zasady: „Od wielkiego miłośnika i entuzjasty samochodów Tadeusza Tabęckiego (wówczas dysponował on zbiorem starych pojazdów, którego nie powstydziłyby się nawet najbardziej renomowane muzeum na świecie) – kupiłem BMW 328.

Na tym samochodzie nie startowałem długo, ale odniosłem kolejny sukces – wygrałem uliczny wyścig w Lublinie. Otrzymałem wtedy mały, srebrny pucharek, którym się chwaliłem. To była moja pierwsza ogólnopolska impreza i najwspanialsze trofeum. W wyścigu lubelskim jechali tacy znani wówczas zawodnicy jak Tarczyński, Mazurek, Nahorski, oczywiście Postawka, Weiner, Jabłoński, Sucharda. To była elita kierowców powojennych i przedwojennych, którzy wciąż z powodzeniem startowali.”

Monografia z okazji 70-lecia PZM to blisko 300-stronicowe, bogato ilustrowane opracowanie, które opisuje genezę powstania i historię działalności związku od 1950 roku do 2019 roku. Obok wstępu poświęconego samej organizacji znalazła się w nim prezentacja poszczególnych dyscyplin – sportu samochodowego, motocyklowego, żużla, kartingu, sportu popularnego, turystyki i caravaningu.

Wydawnictwo zamyka lista 197. honorowych członków PZM, na której z łatwością odnajdujemy nazwiska osób związanych z lubelskim okręgiem. Jest ich dokładnie 13: Józef Grądkowski, Tadeusz Kamiński, Wieńczesław Kopeć, Witold Witek (1987), Stanisław Adamczyk, Wit Klonowiecki, Antoni Zychman (1991), Zbigniew Matysiak (1999), Waldemar Czerniak (2003), Edward Surmacz, Zbigniew Woźny (2011) i Zbigniew Kubina (2015). KB

Polski Związek Motorowy (PZM) powstał 30 stycznia 1950 roku z połączenia Automobilklubu Polski (rok założenia 1909) i Polskiego Związku Motocyklowego (rok założenia 1924) i jest jedynym kontynuatorem tradycji obu tych organizacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here