Nie zastąpi Ciebie nikt

Cały Lublin śpiewa Barkę. W poniedziałek, 18 maja, w 100. rocznicę urodzin św. Jana Pawła II, Fundacja EduArtte i Miasto Lublin zapraszają o godz. 19.00 do serwisów Facebook oraz YouTube na premierę teledysku do ulubionego przez Papieża utworu „BARKA” z udziałem znanych lubelskich artystów. Pierwotnie wydarzenie miało odbyć się na schodach przed Zamkiem Lubelskim, ale ze względu na obecną sytuację epidemiczną, projekt w całości został przeniesiony do internetu

18 maja przypada 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Uroczystościom będzie towarzyszył oficjalny hymn obchodów o wymownym tytule „Nie zastąpi Ciebie nikt”, ale większość jubileuszowych wydarzeń, które miały gromadzić miliony Polaków, ze względu na epidemię musiała zostać odwołana albo przeniesiona do przestrzeni wirtualnej.


Wielkie zamiary spełzły na niczym

W Lublinie, w ramach przygotowań do jubileuszu urodzin Papieża – Polaka powołano komitet honorowy, w skład którego weszli: arcybiskup lubelski Stanisław Budzik, ks. prof. Antoni Dębiński, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Lech Sprawka, wojewoda lubelski, Jarosław Stawiarski, marszałek województwa lubelskiego oraz prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.

Przygotowany program uroczystości miał nawiązywać do większości wydarzeń z biografii Jana Pawła II. Przewidziano wydarzenia sportowe, naukowe, kulturalne. Wydarzenia miały sprzyjać pogłębieniu wiedzy o Karolu Wojtyle, ale też wskazać na najważniejszy aspekt jego życia, którym była duchowość chrześcijańska. Na cały rok zaplanowano wydarzenia popularyzujące postać wielkiego Polaka, jak marsze, spacery, biegi, pikniki, gry miejskie, pokazy filmów, spotkania z dziećmi i młodzieżą oraz konferencje naukowe.

W wydarzenia miały się zaangażować lubelskie placówki oświatowe, kulturalne, naukowe itp. Większość tych planów zniweczyła epidemia koronawirusa, ale, jeśli sytuacja epidemiczna się poprawi, zapewne część z nich uda się jeszcze zrealizować. W wielu wydarzeniach poświęconych Ojcu Świętemu będzie można za to uczestniczyć online – np. 18 maja Fundacja EduArtte, Miasto Lublin oraz artyści zapraszają o godzinie 19.00 na premierę teledysku do utworu „Barka” na Facebooku oraz YouTube. Udział w nagraniu wzięli: Krzysztof Cugowski, Kamila Lendzion, Stanisław Leszczyński, Jakub Piotrowski, Krzysztof Pachla, Magdalena Rembielińska, Agnieszka Schulz-Brzyska, Mariola Zagojska. Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu Miasta Lublin, w ramach zadania „Miasto Kultury”.

Z kolei podlubelska parafia w Turce, która zamierzała przed epidemią, utworzyć chór, który w dniu urodzin papieża zaśpiewa napisany specjalnie na tę okoliczność utwór Romualda Lipko „Nie zastąpi Ciebie nikt”, zaprasza teraz wszystkich chętnych, by w swoich domach nagrali, jak śpiewają ten utwór bez podkładu muzycznego i wysłali nagranie na adres 100uropapieza@gmail.com. Z przesłanych klipów ma powstać teledysk na cześć polskiego papieża.

#Dziękujemy, Janie Pawle II

18 maja rusza też portal JP2 online – innowacyjna wyszukiwarka materiałów związanych tematycznie z Janem Pawłem II. Znajdują się tam multimedia, fotografie, filmy, dokumenty, papieskie teksty, artykuły na temat życia i nauczania Jana Pawła II – na razie w wersji polskiej i angielskiej. Trwają prace nad wersją hiszpańską i ukraińską.

W mediach społecznościowych ruszyła również akcja „#Dziękujemy Janie Pawle II”. Kolejną wirtualną inicjatywą związaną z urodzinami papieża jest przygotowanie maski z cytatem Jana Pawła II. Należy zaprojektować swoją maskę z cytatem, zrobić sobie z nią zdjęcie, a później przesłać na adres magdalena.siemion@idmjp2.pl Pod koniec roku zostanie stworzony z nich album albo plakat. Inną inicjatywą jest wirtualny „Bieg dobroczynności veritatis splendor”. Zapisy i szczegółowe informacje na stronie biegdobroczynności.pl. Biec można od 18 maja do 16 października, tj. dnia, kiedy w 1978 roku powołano kardynała Wojtyłę na Stolicę Piotrową.

Z kolei przedsięwzięcie „Pamięć, która nie przemija. Czytamy teksty św. Jana Pawła II” zachęca do czytania dostępnej online książki Jana Pawła II „Pamięć i tożsamość”, w której zawarte są przemyślenia dotyczące najważniejszych aspektów naszego życia religijnego, społecznego i narodowego miłosierdzia, ewangelizacji, wolności, odpowiedzialności, patriotyzmu, historii, narodu i kultury.

Obchody w „papieskiej” parafii

W parafii pw. Świętej Rodziny na lubelskich Czubach, którą w 1987 odwiedził Jan Paweł II, obchody 100. urodzin Ojca Świętego rozpoczęły się już w ubiegłą niedzielę. 17 maja w kościele od 19 do 20 transmitowano koncert online zatytułowany „Dar i tajemnica”, w którym udział wzięli: Jerzy Zelnik, Robert Grudzień i Bogusław Morka. Z kolei w poniedziałek, 18 maja, odbędzie się całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy MB Nieustającej Pomocy połączona z nabożeństwem różańcowym (godz. 8.00, 11.30, 15.00 i 20.30). O godz. 18 uroczystej mszy św. przewodniczył będzie ks. bp Mieczysław Cisło. Uroczystości w „papieskiej” parafii zakończy Apel Jasnogórski. Będą one transmitowane przez TV3 Lublin. Można w nich uczestniczyć również korzystając ze strony www.rodzina.lublin.pl.

Wojewoda zaprasza na transmisję

Z okazji 100. rocznicę urodzin Karola Wojtyły wirtualne wydarzenie przygotował również Lubelski Urząd Wojewódzki wspólnie z Zarządem Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” i TVP 3 Lublin. Zapraszają od godz. 10.00 na profil Facebook Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego facebook.com/LubelskiUrzadWojewodzki na transmisję on-line spotkania pn. „Św. Jan Paweł II inspiracją Lubelskiego Lipca’80”.

– Dzięki wspomnieniom uczestników spotkań z papieżem i świadków wydarzeń Lubelskiego Lipca’80 przypomnimy pontyfikat św. Jana Pawła II i odkryjemy na nowo jego rolę jako inspiratora wolnościowej rewolucji – zachęca wojewoda Lech Sprawka.

Po transmisji, ok. godz. 11.45, wojewoda wraz przewodniczącym Zarządu Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ „Solidarność” Marianem Królem i rektorem KUL, ks. prof. Antonim Dębińskim, złożą kwiaty przed pomnikiem Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego na dziedzińcu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.

List Episkopatu Polski

Biskupi polscy z okazji stulecia urodzin Jana Pawła II wystosowali list do wiernych, w którym czytamy m.in.: „Od śmierci św. Jana Pawła II ludzie z całego świata modlą się nieprzerwanie u jego grobu w Bazylice św. Piotra. Za jego przyczyną proszą Boga o potrzebne łaski. Dołączmy i my do nich i módlmy się – przez jego wstawiennictwo – w intencjach, które głęboko nosimy w naszych sercach. Prośby za naszą Ojczyznę, Europę i cały świat.

Módlmy się o ustanie pandemii, za chorych, zmarłych i ich rodziny, za lekarzy, służbę medyczną i tych wszystkich, którzy narażają swoje życie dla naszego bezpieczeństwa. Niech setna rocznica urodzin Papieża Polaka będzie dla nas wezwaniem do braterstwa i jedności. Niech będzie źródłem nadziei i zaufania Miłosierdziu Bożemu”. List kończy modlitewne wezwanie: „Święty Janie Pawle II, módl się za nami”

Karol Józef Wojtyła

Pontyfikat wielkiego Polaka, 264. następcy św. Piotra, trwał 26 lat, 5 miesięcy, 16 dni i był trzecim co do długości w historii papiestwa – po św. Piotrze i Piusie IX. Karol Wojtyła urodził się w Wadowicach. Jego ojciec Karol-senior, był oficerem. Mama – Emilia – zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. Karol miał o 14 lat starszego brata Edmunda oraz siostrę Olgę, która zmarła niedługo po urodzeniu.

Przyszły papież został ochrzczony 19 czerwca 1920 roku w pobliskim kościele pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, z którym był mocno związany aż do końca swojego pobytu w Wadowicach. Na chrzcie otrzymał imiona Karol Józef. Rodzice byli szanowanymi, religijnymi ludźmi. Emilia marzyła, żeby jeden syn został lekarzem, a drugi księdzem.

Zmarła w wieku 45 lat, kiedy Karol miał 9 lat, a 23-letni Edmund kończył studia medyczne w Krakowie. Od tej pory wychowaniem synów zajął się ojciec. Po pogrzebie zabrał synów do sanktuarium maryjnego w Kalwarii Zebrzydowskiej, do którego przyszły papież często powracał. Trzy lata później zmarł Edmund, który zaraził się od pacjentki w szpitalu w Bielsku-Białej szkarlatyną.

Krakowskie lata

Już w latach gimnazjalnych objawił się talent pisarski i aktorski Karola. Po maturze rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim i w związku z tym przeniósł się wraz z ojcem do Krakowa Zamieszkali przy ul. Tynieckiej 10 w dwóch pokoikach, w suterenie. Kiedy w czasie II wojny światowej Niemcy zamknęli Uniwersytet Jagielloński, Karol znalazł pracę w Zakładach Chemicznych „Solvay” w Borku Fałęckim. Bardzo boleśnie przeżył śmierć ojca na początku lutego 1941 roku. W 1942 roku podjął decyzję o wstąpieniu do tajnego seminarium duchownego. Studia ukończył w sierpniu 1946 roku.

Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk kardynała Adama Stefana Sapiehy. Swoją pierwszą mszę świętą odprawił w krypcie św. Leonarda na Wawelu. 15 listopada 1946 roku udał się do Rzymu, aby podjąć studia na Papieskim Uniwersytecie Dominikańskim Angelicum. Po uzyskaniu tytułu docenta wykładał w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Krakowie, na Uniwersytecie Jagiellońskim i na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie po dwóch latach objął katedrę Etyki.

Mając 38 lat, Karol Wojtyła został najmłodszym polskim biskupem. W 1963 roku został arcybiskupem metropolitą krakowskim, a w 1967 roku – kardynałem. Już jako kardynał dał się poznać nie tylko, jako wielka osobowość, ale mąż Kościoła – człowiek, który nie tylko orientuje się znakomicie w teologii, ale który ma również wizję i głęboko przemyślaną koncepcję Kościoła. 6 sierpnia 1978 roku, kiedy zmarł 80-letni papież – św. Paweł VI, Karol Wojtyła był z przyjaciółmi na urlopie w Bieszczadach.

10 sierpnia odprawił przed wyjazdem na konklawe, w katedrze na Wawelu, gdzie kiedyś służył do mszy, uroczystą mszę św. w intencji zmarłego papieża. W konklawe uczestniczyło 111 kardynałów z 42 krajów. Nowym papieżem został Włoch – kardynał Luciani, który przyjął imię Jan Paweł I. Zmarł nagle na atak serca, po trzydziestu trzech dniach sprawowania urzędu papieskiego.

Nowa era Kościoła

14 października po południu zaczęło się więc kolejne konklawe w celu wyłonienia nowego papieża. O 17.15 w poniedziałek, 16 października 1978 roku, przygniatającą większością głosów, bo aż stu czterema, został wybrany Jan Paweł II – kardynał Wojtyła. O 18.18 tłumy zgromadzone na placu przed bazyliką zobaczyły biały dym unoszący się z komina nad Kaplicą Sykstyńską. Powitały go burzliwymi oklaskami. O 18.44 na placu wypełnionym dwustu tysiącami ludzi, zapadła kompletna cisza. Kardynał Felici ogłosił, że nowym papieżem jest Polak.

Kiedy już o 19. 20 Jan Paweł II ukazał się publicznie, pierwszy od przeszło czterystu lat nie włoski papież, na placu zapanowała najpierw konsternacja, ale po pozdrowieniu wygłoszonym po włosku „Sia lodato Gesu Christo!” pojawiły się wiwaty i ogólny wybuch radości. Nikt wtedy jeszcze nie wiedział, że podczas prawie dwudziestu siedmiu lat pontyfikatu papież z dalekiego kraju, uczyni tak wiele i będzie tak bardzo kochany. „Bałem się przyjąć ten urząd, ale zrobiłem to w duchu pokory i całkowitym, zaufaniu do Jego Matki Najświętszej, Madonny”.

16 października, 41 lat temu wielka radość zapanowała też w Polsce, gdzie każdy mógł z dumą powiedzieć, to nasz papież. W trakcie swego pontyfikatu św. Jan Paweł II odbył 104 zagraniczne podróże do 132 krajów. Odwiedził 900 miast i miejscowości. Pokonał 1,7 mln kilometrów, co odpowiada 30-krotnemu okrążeniu Ziemi wokół równika i trzykrotnej odległości między Ziemią a Księżycem – wszystko to po, by szerzyć dobrą nowinę, pokazać, że Kościół wychodzi naprzeciw każdemu człowiekowi, że wszyscy są dziećmi jednego Boga oraz że odważnie i zgodnie można walczyć ze złem.

Polakom powiedział wyraźnie i stanowczo: „Nie lękajcie się!”. Pokazał, że warto być Polakiem i że Polska potrzebuje Europy. W czasie swoich ośmiu pielgrzymek do Polski polecał swój naród Matce Najświętszej. Walczył by miłość, zgoda i sprawiedliwość panowały w naszym kraju, a Polacy byli ludźmi sumienia. Nasz rodak zmarł 2 kwietnia 2005 roku. Już 13 maja tamtego roku rozpoczął się proces beatyfikacyjny. Beatyfikacji dokonał 1 maja 2011 roku papież Benedykt XVI, natomiast kanonizacji – 27 kwietnia 2014 roku papież Franciszek.

Elżbieta Kasprzycka, MŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here