Nie zastąpi Ciebie nikt

W uroczystościach pogrzebowych oprócz najbliższych, przyjaciół i ludzi świata muzyki, którzy przybyli z całego kraju, wzięły udział tłumy lublinian, których nie była w stanie pomieścić lubelska archikatedra

12 lutego Lublin pożegnał Romualda Lipko, jednego z najwybitniejszych kompozytorów polskiej muzyki rozrywkowej, współtwórcę zespołu Budka Suflera. Uroczystości pogrzebowe poprzedziła msza żałobna w archikatedrze lubelskiej. Ciało muzyka spoczęło na cmentarzu przy ul. Lipowej.


Romuald Lipko (ur. 3 kwietnia 1950 r. w Lublinie, zm. 6 lutego 2020 r. w Lublinie) był autorem wielu znakomitych kompozycji. Zespół, który założył wraz z Krzysztofem Cugowskim w 1974 r. w Lublinie, był obecny na polskiej scenie muzycznej przez kilka dekad. Od 1978 r. przez wiele kolejnych lat jego liderem był właśnie R. Lipko. Kompozytor współpracował z innymi gwiazdami polskiej muzyki rozrywkowej; pisał m.in. dla Anny Jantar (m.in. utwór „Nic nie może wiecznie trwać”, „Do żony wróć”), dla Urszuli (utwory „Dmuchawce, latawce, wiatr”, „Malinowy król”, „Za twoje zdrowie mała”), pisał także muzykę do piosenek śpiewanych przez Marylę Rodowicz czy Irenę Santor. Muzyk był także multiinstrumentalistą, grał na instrumentach klawiszowych, trąbce, gitarze basowej.

Tuż po śmierci kompozytora (nowotwór dróg żółciowych) ukazało się w mediach społecznościowych wiele wspomnień, w których zwykli ludzie – niezwiązani z branżą muzyczną – oddawali cześć Romualdowi Lipko, podkreślając, że ich młodość we wspomnieniach zawsze kojarzyć się będzie z muzycznymi przebojami, do których muzykę on skomponował.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się mszą św. w archikatedrze lubelskiej o godz. 13, ale godzinę wcześniej, o 12, w południe, zostały odegrane przez lubelskiego hejnalistę z balkonu ratusza melodie dwóch niewątpliwych muzycznych hitów autorstwa R. Lipko: „Cisza” i „Jolka, Jolka, pamiętasz?”.

Mszy św. przewodniczył ks. abp Stanisław Budzik, który podkreślił, że kompozytor od chwili diagnozy bardzo umacniał się duchowo modlitwą. W ostatnich dniach przed odejściem przyjmował codziennie komunię św. Arcybiskup wspomniał, że ostatnim utworem, jaki stworzył Lipko, była kompozycja na 100-lecie urodzin Karola Wojtyły „Nie zastąpi ciebie nikt”. „Dziś te słowa odnoszą się do Ciebie, bo to nieprawda, że każdego da się zastąpić. „Do zobaczenia. Nie zastąpi ciebie nikt«” – powiedział abp Budzik. – „»Bo gdyby jutra nie było, ocalić trzeba nam miłość«, »A po nocy przychodzi dzień«” – zakończył homilię cytatami z piosenek Romualda Lipko.

Po mszy głos w imieniu swoim i mieszkańców Lublina, zabrał prezydent miast Krzysztof Żuk: „Żegnamy Romualda Lipko, wybitnego artystę, ale przede wszystkim wspaniałego człowieka o wielkim sercu”. Prezydent podkreślał wdzięczność wobec kompozytora i muzyka za to że był „niezwykłym ambasadorem naszego miasta”. Podkreślał jednocześnie, że był bardzo skromnym człowiekiem.

W imieniu polskich artystów Romualda Lipko pożegnał wiceprezes ZaiKS-u, Michał Komar: „Romek to historia półwiecza polskiej muzyki. Człowiek wielkiego sukcesu”. Podkreślił szczególną wagę wybitnej twórczości R. Lipko w czasach, gdy zaciera się granica między sztuką i kulturą na dobrym i bardzo dobrym poziomie, a „kulturą” na „prostackim” poziomie.

Przed wyprowadzeniem z archikatedry trumny z ciałem kompozytora dawni członkowie Budki Suflera, wraz z wokalistą Felicjanem Andrzejczakiem, wykonali „Czas ołowiu”.

W uroczystej mszy pogrzebowej, obok członków rodziny – żony Doroty Lipko, i syna Remigiusza Lipko – uczestniczyli m.in.: z trudem kryjąca wzruszenie, Izabela Trojanowska (piosenkarka była w składzie utworzonego w 2015 r. zespołu Romuald Lipko Band.) , a także Mietek Jurecki, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Beata Kozidrak i Urszula.

Uczestnikami mszy były także setki lublinian, którzy zgromadzeni na placu Archikatedralnym obserwowali na telebimie przebieg uroczystości. Z myślą o nich przygotowano autobusy, które po uroczystości zawiozły lublinian na cmentarz przy ul . Lipowej. Grób, do którego złożono trumnę, znajduje się w pobliżu wejścia od ul. Białej. Tutaj, po modlitwie nad trumną z ciałem kompozytora, został odczytany list ministra kultury Piotra Glińskiego. Słowa pożegnania odczytał również wojewoda lubelski Lech Sprawka. Parę słów od siebie powiedział także przewodniczący zarządu Związku Zawodowego Muzyków Rzeczypospolitej Polskiej, Wojciech Konikiewicz.

W imieniu rodziny Romualda Lipko oraz najbliższych mu osób wypowiedział się jego przyjaciel, a także członek „Budki Suflera”, Tomasz Zeliszewski. Dziękował m.in. pracownikom lubelskich i warszawskich szpitali, także lekarzom z kliniki w Magdeburgu. „Osobne i kolorowe podziękowania dla publiczności, która towarzyszyła mu. Romek uwielbiał scenę, uwielbiał tych ludzi” – dodał.

Marta Żyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here