Niebo dla podniebienia

Przez cztery dni na lubelskiej starówce i Krakowskim Przedmieściu unosiły się smaki i aromaty z różnych stron świata. Do Lublina przyjechało mnóstwo producentów lokalnej zdrowej żywności, by na Europejskim Festiwalu Smaku promować swoje naturalne produkty.
Można było skosztować na miejscu potraw z grilla, zakupić miody, wędliny, sery, alkohole i ciasta. Tematem przewodnim tej edycji była Armenia i jej kuchnia, ale pojawili się też znani mistrzowie kuchni: zdobywca gwiazdki Michelina – Andrea Camastra, Boris Marcell z Kolumbii, Përparim Babalija z Kosowa oraz Robert Makłowicz. Nie zabrakło inspirujących pokazów i warsztatów kulinarnych oraz dobrej muzyki.
Po raz pierwszy w ramach festiwalu zorganizowano konkursu kulinarny „Śniadanie po lubelsku”. Do konkursu, którego głównym celem było promowanie Lubelszczyzny przez smak, dzięki wykorzystanym produktów spożywczych produkowanym na terenie województwa, posiadających certyfikat Marka Lubelskie, organizatorzy – Urząd Marszałkowski oraz Kresowa Akademia Smaku – zaprosili przedstawicieli czterech hoteli: Europy, IBB Grand Hotel Lublinianki, Wieniawskiego i Altera (restauracja EGO) oraz czterech restauracji: Bistro Cafe Mari, Caffe Trybunalska, Kogiel Mogiel i Locomotivia.

Wszyscy mieli za zadanie przygotowanie trzech zestawów śniadaniowych: wegetariańskiego, wytrawnego i słodkiego z produktów pochodzących z naszego regionu i wszyscy spisali się znakomicie. Jury, w którym zasiadał między innymi mistrz sztuki kulinarnej, jeden z najlepszych kucharzy na świecie Jean Bo, miało twardy orzech do zgryzienia.
– Wybór był niezwykle trudny. Zestawy przygotowane przez uczestników z produktów pochodzących z naszego regionu jadło się już „oczami”. Z wykwintnym smakiem rozpływały się w ustach. Były niebem dla podniebienia – mówi Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa, zasiadający w jury „Śniadania po lubelsku” – Ten konkurs pokazuje, że nasze województwo ma wszelkie atuty, żeby zostać drugą Toskanią Europy. Mamy najwięcej gospodarstw ekologicznych w Polsce, jesteśmy liderami, jeśli chodzi o produkcję malin, agrestu, porzeczek i pomidorów, zajmujemy drugie miejsce pod względem produkcji jabłek. Moglibyśmy te produkty wykorzystywać w naszych restauracjach i zachęcać w ten sposób turystów z Polski, Europy i świata, by chcieli do nas przyjeżdżać – dodał Grabczuk.(E.MK, KB)

Zwycięzcy konkursu

„Śniadanie po Lubelsku”:
Danie słodkie: racuchy z budyniem jaglanym, z żelem z jabłka i cytryny, i chrupką orzechową – Hotel Europa
Danie wegetariańskie: cebularz lubelski z grzybami, jajkiem sadzonym i serem Bursztyn – Restauracja Caffe Trybunalska
Danie wytrawne: boczek puławski sous-vide, jarmuż z koinfitowanymi pomidorkami, jajko sous-vide, sos holenderski z musztardą – Restauracja Locomotivia