Biblioteka Publiczna w Rudniku zorganizowała uczniom z terenu gminy żywą lekcję historii „Śladami powstania styczniowego”.
Wydarzenie wpisuje się w program ,,Warto być Polakiem”, którego celem jest wzmocnienie świadomości obywatelskiej i kształtowanie postaw patriotycznych. Partnerami przedsięwzięcia byli: Instytut Rozwoju Samorządu Terytorialnego województwa lubelskiego, Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie, Stowarzyszenie Michalec 1864, SP w Płonce oraz SP w Rudniku.
Honorowym patronatem wydarzenie objął wójt gminy Rudnik Paweł Kucharczyk. Cykl prelekcji rozpoczęła dr hab. Małgorzata Ganczar, prof. KUL, która wygłosiła prelekcję ,,Przeszłość blisko nas – odkrywamy historię naszej Małej Ojczyzny”. Dr Artur Borzęcki, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie, opowiadał uczniom o ,,Historii powstania styczniowego na Ziemi Krasnostawskiej”, a Wiesław Antoniak ze Stowarzyszenia Michalec 1864 mówił o ,,Śladach powstania styczniowego w gminie Rudnik i historii bitwy pod Suchym Lipiem”.
Grupy Rekonstrukcji Historycznych Bellum i Pasjonaci Ożywionej Historii przedstawili rekonstrukcję nawiązującą do realiów życia żołnierza, powstańca styczniowego. Nie zabrakło debaty z udziałem uczniów szkół podstawowych z terenu gminy Rudnik. Żywa lekcja historii to wydarzenie, na które przybyli również pracownicy urzędu gminy i jej jednostek organizacyjnych.
– Wydarzenie zgromadziło miłośników, pasjonatów historii oraz mieszkańców naszej małej ojczyzny. Cieszy nas obecność nie tylko dzieci, ale również dorosłych, co pokazuje, że historię trzeba pielęgnować nieustannie – mówi Anna Antoszczak, dyrektor Biblioteki w Rudniku. Imprezę zakończyły pokazy pirotechniczne i pieczenie kiełbasek. (kg)