Na 23 zadania wybrane do realizacji w 2024 roku w ramach chełmskiego budżetu obywatelskiego nie udało się wykonać 4. Powodem w trzech przypadkach było niedoszacowanie inwestycji, a w jednym brak zgody konserwatora zabytków.
Na ostatniej sesji Rady Miasta Chełm radni zatwierdzili sprawozdanie z realizacji budżetu obywatelskiego na 2024 rok. Chodziło o projekty, które chełmianie wybrali w głosowaniu w 2023 r., a w 2024 r. miały zostać zrealizowane. W sumie wybrano 23 zadania. Nie udało się zrealizować 4. To i tak o wiele lepiej niż we wcześniejszych edycjach BO.
– Wykonanie budżetu obywatelskiego nie jest stuprocentowe – przyznał Radosław Wnuk, wiceprezydent Chełma. – Ale w przypadku wszystkich wybranych przez mieszkańców projektów urząd miasta podjął się ich realizacji. Przyczyny niezrealizowania zadań nie wynikały z niedociągnięć ze strony urzędu – zapewnił.
Pierwsze z niewykonanych zadań to budowa progu zwalniającego z kostki przy ul. Słowackiego. Urzędnicy tłumaczą, że przetarg na jego wykonanie został unieważniony, gdyż wpłynęła 1 oferta, która przekraczała zaplanowane na realizację środki w budżecie. Drugie z niezrealizowanych zadań, to „Montaż zielonego pylonu przystankowego przy przystanku Lubelska/Urząd Miasta 01”. W tym przypadku urzędnicy tłumaczą się brakiem zgody konserwatora zabytków. Dwóch ostatnich zadań z BO nie wykonano ze względów na niedoszacowanie kosztów i konieczność unieważnienia z tego powodu ogłoszonych przetargów. Chodzi o remont wjazdu do zatoki odbioru odpadów komunalnych przy ul. Granicznej 4 oraz „Ogród sensomotoryczny dla najmłodszego chełmianina”. (mo)