Nocna opieka po nowemu

W Chełmie od 1 października nocna i świąteczna opieka medyczna będzie realizowana przez szpital. Dla pacjentów nic się jednak nie zmieni. Będą przyjmowani tak, jak dotychczas – w budynku przy ul. Słowackiego 33.

Powołanie sieci szpitali wywołało zmiany w funkcjonowaniu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, czyli gabinetów, które przyjmują pacjentów od godz. 18.00 do 8.00 oraz w weekendy i święta zamiast lekarza rodzinnego. Narodowy Fundusz Zdrowia nie ogłasza już konkursów na prowadzenie tego typu świadczeń. Wymaga, by punkty nocnej opieki powstawały przy szpitalach.

CHEŁM

Dla pacjentów z Chełma i okolic na razie nic się jednak nie zmieni. Przepisy dopuszczają, aby szpital, jeśli nie ma do tego warunków albo wystarczającej kadry, brał podwykonawców do realizowania świadczeń. I tak zrobiła chełmska lecznica. Nocną opieką będzie zajmowała się – tak, jak dotychczas – firma B.D.M. Uni-Med. Będzie przyjmować pacjentów w obecnym miejscu, czyli przy ul. Słowackiego 33. Nie wiadomo jak długo szpital będzie zlecał wykonywanie usługi zewnętrznej firmie. Na razie z umowy ma zapewne tylko procent z wykonanych świadczeń a dodatkowo będzie musiał płacić czynsz za wynajmowanie powierzchni na gabinety przy Słowackiego.

WŁODAWA

Adres punktu nocnej opieki nie zmieni się także we Włodawie. Pacjenci nadal będą przyjmowani przy al. Józefa Piłsudskiego 64.

KRASNYSTAW

Lokalizacja gabinetów zmieni się w Krasnymstawie. Od 1 października po pomoc po 18.00 i w weekendy trzeba się udać na ul. Głowackiego 3. (bf)

O sieci i nie tylko…

Narodowy Fundusz Zdrowia chce przybliżyć pacjentom zmiany, jakie niesie za sobą nowa sieć szpitali. Czym jest sieć i jakie korzyści przyniesie pacjentom? Które szpitale w województwie znalazły się w systemie? Które zorganizują punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej? – o tym będzie informować na specjalnym stoisku NFZ w chełmskim szpitalu w najbliższą środę, 27 września, od godziny 9.00 do 13.00. Stoisko funduszu znajdzie się w holu szpitala, przy głównej rejestracji. – Pacjenci będą mogli zasięgnąć wszelkich informacji dotyczących nie tylko sieci, będziemy odpowiadać na pytania o program „Leki 75+”, będzie można wyrobić kartę EKUZ czy założyć konto w systemie ZIP – zachęca Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowa lubelskiego oddziału NFZ.