Nowe autobusy CLA

Podróżowanie autobusami CLA niedługo może stać się przyjemnością. Do spółki już dotarły dwa z sześciu nowych pojazdów, a cztery kolejne przyjadą w najbliższych dniach. W ciągu dwóch lat z kolei miasto ma kupić 26 autobusów wodorowych i zakończyć wymianę taboru. Dodatkowo co najmniej 35 miejskich przystanków zmieni wygląd.

W ubiegły piątek do Chełma dotarły dwa z sześciu zamówionych niskoemisyjnych „Solarisów”. Cztery kolejne mają przyjechać w ciągu kilku najbliższych dni. Wszystkie na ulice miasta wyjadą w drugiej połowie grudnia br. – Wcześniej trzeba przeprowadzić odpowiednie szkolenia, przygotowania w zakresie nowych systemów, których dotąd w CLA nie było, tj. systemu zarządzania flotą, systemu dynamicznej informacji – informuje Damian Zieliński z Biura Prasowego Prezydenta Chełma. – Ze względu na to, że będą to pojazdy o mniejszej pojemności, obsłużą wszystkie linie poza 1, 2 i 9, które obecnie, po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji, mają największe obłożenie.

Nowe autobusy kosztowały ponad 7 mln zł. Każdy z dostarczonych pojazdów musi mieć automatyczną skrzynię biegów wyposażoną w układ obniżający zużycie paliwa podczas postoju na przystankach. Dostarczone auta są niskopodłogowe, a na pokład zabiorą co najmniej 60 pasażerów.

Każdy autobus ma oznakowane miejsce dla wózka inwalidzkiego lub wózka dziecięcego, wyposażone w pas bezpieczeństwa i uchwyt pozwalający przypiąć wózek. Nie brakuje też w nich klimatyzacji. Jednym słowem autobusy są nowoczesne, komfortowe i zapewne spełnią wymagania nawet najbardziej wymagających pasażerów. W pojazdach, co powoli staje się standardem, znalazły się też co najmniej dwa gniazda USB do ładowania telefonów komórkowych.

Autobusy prosto z fabryki na pewno przyciągną nowych pasażerów. Flota CLA zmieni się nie do poznania jednak dopiero po tym, gdy miasto zrealizuje projekt, na który dostało aż 100,5 mln zł dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ma na to dwa lata. Do CLA trafi 26 zeroemisyjnych autobusów napędzanych wodorem.

Miasto ma w planach także modernizację przystanków. Urzędnicy zamierzają ustawić co najmniej 35 nowych wiat przystankowych. Wszystkie dodatkowo zostaną wyposażone w elektroniczne tablice, na których będzie prezentowany czas przyjazdu i odjazdu autobusu. Podobny system funkcjonuje w wielu miastach w Polsce i świetnie się sprawdza. Projekt zakłada też montaż tzw. zielonych przystanków. Będzie ich kilka, w tym na pewno przy szpitalu. W planie są też przystanki ogrzewane, wyposażone w ogniwa fotowoltaiczne, które zasilają ogrzewanie oraz energooszczędne oświetlenie LED. Latem zamiennie są instalowane klimatyzatory. (s)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here