Nowy cyrk jest sztuką

Dowodzi tego wydarzenie „Cyrkulacje 2021 – Wschodnioeuropejski Festiwal Cyrku Współczesnego”, trwające w dniach 1-10 października 2021 w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, przez dwa weekendy.


Czy cyrk może być sztuką? Z pewnością tak: potrafi zachwycać, trzymać w napięciu, ale też opowiadać niezwykłe historie. Doświadczą tego wszyscy, którzy wybiorą się na „Cyrkulacje” – coroczny Konkurs Etiud Cyrkowych w najbliższy weekend.

Póki co miłośnicy tej sztuki obejrzeli na scenie CSK dwa arcyciekawe spektakle. W miniony weekend festiwal rozpoczęła polska premiera przestawienia „Tribute” w wykonaniu grupy artystów z rodzimej Fundacji Sztukmistrze – inspirowane powieścią „Sztukmistrz z Lublina” noblisty Isaaca Bashevisa Singera. To spektakl cyrkowo-teatralny, w którym z pomocą żonglerki, akrobatyki i innych dyscyplin cyrkowych snuje się fabuła o ponadczasowych dylematach literackiego sztukmistrza. Również o duchach – bo o tym co zniknęło nagle i bezpowrotnie w holokauście: ludzkie słabości, obawy, nadzieje i radości – mimo upływu czasu wciąż takie same. I o tym mówił „Tribute”.

Był także futurystyczny spektakl „O’DD” prezentowany przez Race Horse Company – to jedna z najlepszych na arenie międzynarodowej fińskich ekip cyrkowych. Jej liderem jest mistrz akrobacji na trampolinie Raulie Dahlberg. Pokaz ten został właśnie nominowany w dwóch kategoriach do „cyrkowych Oscarów”, a więc International Circus Awards. „O’DD” jest cyrkiem inspirowanym science fiction, to spektakl, który prześmiewa się z naszych ograniczeń wynikających z praw fizyki. Widowisko audiowizualne zdominowały wirtuozerskie ewolucje Dahlberga na trampolinie. Bez słów, poprzez akrobatykę i ekwilibrystykę, z wykorzystaniem unikalnych rekwizytów Race Horse Company zabiera widzów w świat wykraczający poza codzienne doświadczenie.

Akrobatom towarzyszył Miro Mantere – muzyk grający na żywo, który swymi kompozycjami i własnym instrumentarium tworzył nastrojowy pejzaż dźwięku, poszerzając przestrzeń na improwizację i interakcję między artystami. Ze spektaklem O’DD fińscy artyści wystąpili jedynie w Lublinie.

Cyrk to sztuka pełna emocji

Tak twierdzą wykonawcy i organizatorzy pokazów nowego cyrku, którego silnym ośrodkiem promieniującym na kraj oraz na Europę, jest Lublin.

– Chcemy by „Cyrkulacje” były okazją do odkrywania wszystkiego, co w tej sztuce najlepsze, nie tylko dla lublinian. Od pewnego czasu obok pełnego emocji konkursu etiud cyrkowych oferujmy też widowiskowe, „pełnometrażowe” spektakle, które pokazują jak wyjątkową i różnorodną sztuką potrafi być nowy cyrk – mówi Joanna Reczek-Szwed z Fundacji Sztukmistrze.

Lubelski przegląd „Cyrkulacje” ma miejsce w CSK do 10 października. W ciągu tygodnia trwają tam próby, a w weekend 8-10 października na scenie trzykrotnie zobaczymy Konkurs Etiud Nowocyrkowych – niezwykłe wydarzenie, podczas którego wyłoniony zostaje najlepszy pokaz nowego cyrku. Udział w festiwalu biorą młodzi artyści z Polski, Litwy, Łotwy, Estonii, Finlandii, Białorusi, Czech, Słowacji, Węgier, Ukrainy.

Szczegóły przedstawień i informację o biletach można znaleźć na https://cyrkulacje.eu. Ilość miejsc ograniczona.

Marek Rybołowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here