Nowy narkotyk na rynku. Może zabić

Sanepid ostrzega przed etazenem. To nowy narkotyk, 60 razy mocniejszy od morfiny. Dotarł niedawno do Polski. Substancja może być groźna dla życia i zdrowia każdego.

Główny Inspektor Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące nowego, bardzo niebezpiecznego narkotyku, który niedawno pojawił się w naszym kraju. Należy do grupy opioidów i figuruje pod nazwą „etazen”. To syntetyczny zamiennik heroiny lub fentanylu. Jest oferowany jako „dopalacz” w postaci szarego proszku o wysokim stężeniu (czysta substancja). Może również mieć postać tabletek, ziołowych lub plastycznych mieszanek, suszu do palenia, liquidu do e-papierosa oraz sprayu donosowego (może mieć zmieniony skład i stężenie). Ma silne właściwości toksyczne oraz dużą siłę działania – przyjmuje się, że jest 60 razy mocniejszy niż morfina.

– Lepiej mówić o tym wcześniej, niż po fakcie. Młodzi ludzie są bardzo nieroztropni – mówi Elżbieta Kuryk, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chełmie.

Lekarze mają obowiązek zgłaszać do sanepidu każdy przypadek podejrzenia zatrucia dopalaczami. W tym roku chełmska stacja nie otrzymała jeszcze żadnego zgłoszenia, wcześniej były to sporadyczne sytuacje (przed zmianą przepisów w 2018 roku, którą wprowadziła nowe obostrzenia i na jednej szali postawiła dopalacze z narkotykami takich przypadków w Chełmie było o wiele więcej). Nie oznacza to jednak, że problemu nie ma. Jak tłumaczy dyrektor Stacji, przypadki zgłoszone to przypadki drastyczne, gdy młodzi po zażyciu substancji psychotropowej kompletnie stracili świadomość, trafili na SOR, a w konsekwencji na OIOM. Nie wiadomo, ile osób z Chełma i powiatu faktycznie zażywa tego typu substancje.

Sanepid uczula więc na etazen. Osoba po użyciu opioidów ma zaburzenia świadomości, jest zwykle splątana i podsypiająca, ma wąskie („szpilkowate”) źrenice, bradykardię (zwolnienie czynności serca), niskie ciśnienie tętnicze i zaburzenia oddychania – wówczas może dojść do całkowitego zatrzymania oddechu, co prowadzi do śmierci.

Osoba po użyciu opioidów wymaga natychmiastowej pomocy przedlekarskiej: zapewnienia drożności dróg oddechowych i ułożenia jej w pozycji bezpiecznej, wezwania pomocy ratownictwa medycznego, zabezpieczenia funkcji oddechowej, bezzwłocznego podania przez ratownika specyficznej odtrutki (naloksonu) i przewiezienia do najbliższego szpitala. (pc)