O problemach dużych i małych

W środę (5 września) w Gospodarstwie Rolnym Agromarina Sp. z o.o. w Kulczynie Kolonia (gm. Hańsk) odbędzie się „Lubelskie Spotkanie Producentów Mleka 2018”. Organizuje je dr Rafał Stachura, a tematy, które zostaną na nim poruszone, dotyczyć będą każdego hodowcy. Oprócz wykładów i pokazów praktycznych na spotkaniu rozlosowane zostaną cenne nagrody.

– Uważam, że takie spotkania na poziomie regionalnym są bardzo ważne, dlatego że są blisko hodowców – mówi organizator „Lubelskiego Spotkania Producentów Mleka 2018” dr Rafał Stachura, który jest wiceprezesem gospodarstwa „Agromarina”, ale i rolnikiem, hodowcą bydła i producentem mleka oraz prezesem Lubelskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka. – Na Lubelszczyźnie, poza coroczną wystawą w Sitnie, nie mamy cyklicznych spotkań sektora mleczarskiego, dlatego chciałbym, by to spotkanie rozpoczęło cykl corocznych spotkań lubelskich hodowców. Choć to regionalne spotkanie, zapraszam na nie hodowców z całej Polski. Będziemy mieć gości z kilku europejskich krajów.

Do rozmowy o aktualnej sytuacji w produkcji mleka w różnych regionach Europy zostali zaproszeni hodowcy z Włoch, Niemiec, Białorusi i Ukrainy. Myślę, że będzie to bardzo ciekawa rozmowa pokazująca jak kształtuje się aktualnie sytuacja w różnych krajach i jak sobie tam radzą z problemami dużymi i małymi. Zaproszeni hodowcy produkują mleko w różnych warunkach klimatycznych jak i ekonomicznych. Każdy z nich ma inne uwarunkowania. Włochy są olbrzymim importerem mleka. Białoruś do niedawna kupowała mleko w Polsce. Natomiast Niemcy i Polska ze względu na większą produkcję niż konsumpcja krajowa, muszą wyeksportować mleko poza swoje granice: Niemcy około 40%, a Polska około 20-30%. Z kolei Ukraina, ze względu na olbrzymi potencjał rolniczy, z czasem może się okazać bardzo dużym konkurentem dla producentów Unii Europejskiej, zwłaszcza dla nas – przekonuje Stachura.

Podczas wykładów wygłoszonych przez przedstawicieli „złotych sponsorów” będą przedstawione innowacyjne rozwiązaniami wprowadzane do gospodarstw produkujących mleko. Pierwszy z nich poprowadzi prof. Igino Andrighetto z Uniwersytetu z Padwy (Włochy). Będzie mówił o wykorzystaniu nowatorskich technik badania paszy metodą NIR w przygotowywaniu TMR wozem paszowym. Anna Słania z CID LINES będzie mówić o kontroli mastitis w stadzie i jego wzmacnianiu poprzez wprowadzenie do zarządzania stadem programu „Keno-m”. Kolejnym wykład wygłosi Krzysztof Dembowski z firmy DELAVAL o wpływie urządzeń udojowych na wydajność i zdrowie krów.

Z kolei Grzegorz Krasiński, zootechnik z Instytut Przyrodniczo-Technologiczny w Falentach, będzie mówił o wpływie nowoczesnego systemu monitoringu SMARTBOW na poprawę dobrostanu bydła, którego dystrybutorem na polskim rynku jest ZOETIS. Przemysław Błaszczyk z firmy HIPRA, wskaże, że kontrola jakości mleka jest opłacalna. Będzie też wykład o wpływie żywienia cieliczek na ich wzrost, zdrowie i późniejszą wydajność. Przedstawi go Józef Cogiel z TROUW NUTRITION POLSKA.

Po wykładach wśród uczestniczących w spotkaniu hodowców zostanie rozlosowana roczna jałówka z hodowli Agromarina. Przygotowane są również inne nagrody od sponsorów spotkania, którymi są: URSUS, TECHMLEK, MLEKO SYSTEM, JOSERA, LNB, CANAGRI, PROCAM, AGRII, AGROTERS, MAISADOUR, PIONEER, RAGT, INTERGEN, SHiUZ BYDGOSCZ, ALTA, WCHiRZ, WWS PARTNER i TOYOTA LUBLIN. Na zakończenie spotkania odbędą się zajęcia praktyczne, podczas których będzie badany skład paszy w samojezdnym wozie paszowym firmy FARESIN przy użyciu urządzenia NIR firmy ITphotonics – poliSPEC.

Patronatu honorowego spotkaniu udzielił marszałek województwa lubelskiego – Sławomir Sosnowski, starostwo powiatowe we Włodawie, gmina Hańsk, Lubelski Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz mleczarnie: OSM Krasnystaw, Bieluch, Ryki i Piaski. Patronem medialnym spotkania jest m.in. „Nowy Tydzień”. Event zaplanowany jest na środę (5 września) na godzinę 10. Potrwa do godziny 15. (b)