O świcie uderzyli w lubelską mafię

Podczas akcji policjanci zlikwidowali dwie nielegalne wytwórnie papierosów oraz wytwórnię alkoholu

Uzbrojeni po zęby kontrterroryści z czterech komend wojewódzkich z Lublina, Łodzi, Radomia i Warszawy, wspólnie z funkcjonariuszami z komendy miejskiej i wojewódzkiej w Lublinie wpadli w miniony wtorek o świcie do 14 domów i mieszkań zatrzymując kilkunastu członków zorganizowanej grupy przestępczej, która opanowała handel nielegalnie produkowanymi papierosami na lubelskich bazarach. Ciążą na nich przestępstwa o wartości ok. 4,5 mln zł.


– Tę zorganizowaną grupę przestępczą rozpracowali operacyjni z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie. Na trop przestępców funkcjonariusze wpadli podczas czynności na jednym z lubelskich targowisk. Na tej podstawie w 2020 roku zostało wszczęte śledztwo przez Prokuraturę Rejonową Lublin-Północ – informuje komisarz Kamil Gołębiowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Lublinie.

– W takcie prowadzonych czynności policjanci i prokuratorzy ustalili, że członkowie grupy w okresie od października 2019 roku do listopada 2020 roku uczestniczyli w obrocie ponad 200 tysiącami paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Kontrabanda trafiała głównie na lubelskie targowiska oraz na mniejsze bazary w województwie mazowieckim i łódzkim. Łączną wartość uszczuplenia należności publiczno-prawnych oszacowano na blisko 4,5 mln złotych dodaje.

Podczas czynności policjanci zlikwidowali dwie nielegalne wytwórnie papierosów oraz wytwórnię alkoholu. Dodatkowo w trakcie przeszukań zabezpieczono ponad 2000 litrów alkoholu bez akcyzy, przeszło 13 tysięcy sztuk papierosów, kilkadziesiąt kilogramów krajanki, linie produkcyjne oraz kartony i opakowania na gotowe produkty.

Wśród zatrzymanych jest 44-latek uważany za herszta grupy. Oprócz niego, podczas policyjnej obławy, zatrzymano 13 osób w wieku od 31 do 55 lat. Wśród nich znaleźli się pomysłodawcy całego procederu oraz wytwórcy, hurtownicy i dostawcy bezakcyzowych wyrobów. Na poczet przyszłych kar funkcjonariusze zajęli samochody i pieniądze o łącznej wartości blisko 300 tysięcy złotych.

Zatrzymani trafili do Prokuratury Rejonowej Lublin-Północ, gdzie usłyszeli zarzuty popełnienia szeregu przestępstw karno-skarbowych oraz kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec 3 osób na wniosek prokuratury, sąd zastosował najsurowsze środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Kolejnych 11 osób oddanych zostało pod dozór Policji. W tych przypadkach dodatkowo zastosowano poręczenia majątkowe.

Za kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą 44-latkowi z Lublina grozi do 10 lat więzienia. Pozostali zatrzymani muszą się liczyć z wyrokami do 5 lat więzienia. (l)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here