Obchody inne niż zwykle

Za nami święto Konstytucji 3 maja i Dzień Flagi RP. Tegoroczne uroczystości miały inny charakter niż w poprzednich latach. Z powodu epidemii koronawirusa po raz pierwszy od wielu lat, lubelskim deptakiem nie przeszedł uroczysty Polonez dla Lublina. Nie odbyła się też uroczysta sesja rady miasta.


Nie oznacza to jednak, że zabrakło patriotycznych akcentów. – W weekend, 2 i 3 maja lubelski ratusz i Arena Lublin zostały podświetlone w barwy narodowe. Biało-czerwone flagi udekorowały, oprócz ratusza, również inne budynki urzędu. Flagi pojawiły się także na placu Litewskim i Krakowskim Przedmieściu, na ul. Królewskiej i fragmencie ul. Lubartowskiej – wylicza Joanna Stryczewska z biura prasowego ratusza.

W Dniu Flagi RP, czyli 2 maja, prezydent Krzysztof Żuk uroczyście przekazał złożoną flagę funkcjonariuszowi Straży Miejskiej, który przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego odegranego przez trębacza miejskiego, wciągnął ją na szczyt masztu na balkonie ratusza.

W Dniu Święta Narodowego Trzeciego Maja odbyła się msza święta w intencji ojczyzny w archikatedrze lubelskiej. – Dla zachowania i zapewnienia bezpieczeństwa program obchodów został ograniczony do niezbędnego minimum – dodaje J. Stryczewska.

Święto Narodowe 3 Maja to polskie święto państwowe, obchodzone w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. – Konstytucja wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Ograniczała immunitety prawne oraz przywileje szlachty zagrodowej, tak zwanej gołoty. (…) Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj – czytamy na stronie internetowej polskatradycja.pl.

Święto Konstytucji 3 maja zostało ustanowione w 1919 roku, niedługo po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Po II wojnie światowej władze komunistyczne zabroniły publicznego obchodzenia Święta Konstytucji 3 Maja. Zostało ono przywrócone w 1990 roku, niedługo po częściowo wolnych wyborach.

Z kolei Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej to święto państwowe, które obchodzimy 2 maja. Nie jest jednak dniem wolnym od pracy w odróżnieniu od przypadającego 1 maja Święta Pracy oraz wspomnianego Święta Konstytucji 3 maja. W tym roku, aby przedłużyć sobie majowy weekend, 2 maja nie musieliśmy brać urlopu, bo Dzień Flagi i tak wypadał w sobotę, a cała majówka trwała zaledwie 3 dni.

GR