Oddali hołd bohaterowi

W piątek (14 grudnia) w Szkole Podstawowej w Wyrykach odbył się apel poświęcony pamięci ppłk. Stanisława Pasikowskiego. Ostatni żołnierz Lotnego Oddziału AK „Nadbużanka” zmarł w ubiegłym tygodniu, dożywszy 95 lat.

Apel otworzyła dyrektor szkoły, Marzena Trociuk, która w swoim wystąpieniu nawiązała do słów wypowiedzianych przez ppłk. Stanisława Pasikowskiego podczas nadania Szkole Podstawowej w Wyrykach odznaczenia Pro Memoria. – Szkoła w Wyrykach zasługuje na to, żeby nosiła imię Armii Krajowej – mówiła.

– Społeczność szkolna od wielu lat opiekuje się miejscami pamięci narodowej na terenie gminy i kultywuje tradycje patriotyczne, organizując coroczną uroczystość poświęconą rocznicy bitwy pod Wyrykami, która miała miejsce 8 maja 1944r.

W piątkowej uroczystości wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły, oddając hołd zmarłemu bohaterowi.

Ppłk. Stanisław Pasikowski „Tygrys” urodził się w Nadbużance (gm. Wola Uhruska) i tu, mając 19 lat, wstąpił do Armii Krajowej. Chociaż po wojnie na stałe osiedlił się w Łodzi, gdzie założył rodzinę i dożył swych ostatnich dni, to ziemia nadbużańska zawsze pozostała w jego sercu.

– Radość moja jest wielka, gdy powracam do moich korzeni i odwiedzam ukochaną ziemię nadbużańską. (…) Znając głęboki patriotyzm społeczeństwa, (…) wierzę mocno i jestem przekonany, że przy tym pomniku nie zabraknie kwiatów i zniczy (…) niech to będzie hołd za wkład w odzyskanie niepodległości, do którego przyczynili się synowie ziemi nadbużańskiej (…) Niech pamięć o nich trwa i trwa! – mówił odwiedzając pomnik AK w Nadbużance. (b)

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here