Oddziały błyszczały podczas kontroli

Dobre wieści z chełmskiego szpitala. Lecznica pozytywnie przeszła akredytację, otrzymała dodatkowe pieniądze z NFZ i rozpoczął się remont starego szpitala.

Trzy lata temu chełmski szpital po raz pierwszy otrzymał certyfikat jakości, przyznawany przez Centrum Monitorowania Jakości z Krakowa. Dzięki niemu i spełnionym przez placówkę licznym standardom lecznica mogła liczyć na większe pieniądze w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Certyfikat wygasł i konieczna było jego aktualizacja. Po raz kolejny do szpitala przyjechali pracownicy CMJ z Krakowa.

Przez trzy dni sprawdzali odziały, procedury, przepytywali pracowników. Dyrekcja i pracownicy przygotowali się do kontroli. Oddziały wręcz błyszczały, co nie uszło uwadze pacjentów i rodzin, które odwiedzały chorych. Ale wysiłek się opłacił. – Mamy pozytywną decyzję o przyznaniu akredytacji na kolejne trzy lata – mówi Kamila Ćwik, dyrektor chełmskiego szpitala.

Za przeprowadzenie procedury akredytacyjnej szpital musiał zapłacić około 50 tys. zł. Oprócz kosztu certyfikacji szpital poniósł koszty przygotowania się do niej. Ale korzyści z posiadania akredytacji znacznie przewyższają te wydatki. Teraz szpital zabiega o certyfikaty ISO dotyczące norm zarządzania i bezpieczeństwa informacji.

Pod koniec roku szpital dostał też finansowy zastrzyk z Narodowego Funduszu Zdrowia. Po zmianie wyceny świadczeń i przeliczeniu ryczałtu na konto szpitala wpłynęły dodatkowe 1,7 mln zł. – W ciągu bieżącego roku NFZ trzy razy przeliczał świadczenia, dzięki czemu ryczałt dla szpitala wzrósł w tym roku łącznie o ponad 4,5 mln zł – mówi dyrektor i dodaje, że sytuacja finansowa jednostki zaczyna być stabilna.

A może się poprawić wraz z uruchomieniem nowego oddziału rehabilitacji w budynku starego szpitala, w którym właśnie rozpoczął się remont. Chełmski szpital, wspólnie z marszałkowskimi lecznicami, pozyskał na inwestycję pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego. Początkowo do bloku D miała trafić ortopedia i rehabilitacja, ale plany uległy zmianie. Ostatecznie będzie tam nowy oddział rehabilitacyjny a także powiększony oddział paliatywny i zakład opiekuńczo-leczniczy. Prace mają potrwać do końca przyszłego roku. (bf)