Odszedł honorowy obywatel Lublina

W wieku 90 lat zmarł ksiądz Grzegorz Pawłowski, propagator współpracy polsko-izraelskiej, honorowy obywatel Lublina.


Na znak żałoby prezydent Krzysztof Żuk oraz Jarosław Pakuła, przewodniczący lubelskiej rady miasta, opuścili w miniony piątek do połowy masztu flagę Lublina. Po hejnale miejski trębacz odegrał melodię „Cisza”.

Przypomnijmy, że ksiądz infułat Grzegorz Pawłowski był propagatorem współpracy polsko-izraelskiej. Jako kapłan archidiecezji lubelskiej przez ponad 50 lat pełnił posługę duszpasterską wśród chrześcijan w Izraelu. Napisał wiele książek o tematyce autobiograficznej i religijnej. W 2018 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela Lublina. – Ambasador naszego miasta w świecie, jako miejsca przyjaznego współistnieniu narodów polskiego i żydowskiego – w taki sposób charakteryzują duchownego przedstawiciele lubelskiego Ratusza.

Ks. Grzegorz Pawłowski zmarł w ubiegłym tygodniu w Izraelu w wieku 90 lat. Urodził się w rodzinie zamojskich ortodoksyjnych Żydów jako Jakub Hersz Griner. W czasie II wojny światowej stracił rodzinę. Holokaust przeżył dzięki pomocy Polaków, którzy udzielili mu schronienia i nadali polskie nazwisko. Wychowywany w wierze chrześcijańskiej, przyjął ją jako własną.

Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. ks. A. J. Czartoryskiego w Puławach, po czym wstąpił do Lubelskiego Seminarium Duchownego, gdzie w 1958 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Odbył studia z biblistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Do 1970 roku pełnił posługę duszpasterską w parafiach archidiecezji lubelskiej, a następnie wyjechał do Izraela. TN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here