Odszedł nestor lubelskiego sportu

Lucjan Piątek podczas jubileuszu 90-lecia lubelskiego AZS – w październiku 2017 roku, przy wystawie wykonanej przez Krzysztofa Basińskiego, dzięki materiałom, które dostarczył naszemu redakcyjnemu koledze. Wskazuje palcem na zdjęcie z balu sylwestrowego AZS z 1978 roku, na którym tańczy poloneza w pierwszej parze z małżonką.

Nie żyje Lucjan Piątek, jedna z najwybitniejszych postaci w dziejach lubelskiego sportu: lekkoatleta, piłkarz, narciarz i pływak, trener i sędzia niemal we wszystkich tych dyscyplinach. Zmarł w Lublinie w ubiegły poniedziałek, 5 listopada, w wieku 94. lat.
Lucjan Piątek, z zawodu lekarz, był dobrym duchem lubelskiego sportu i AZS, klubu, z którym związał się tuż po zakończeniu II wojny światowej.


Pochodził z Kutna. W czasie okupacji został przesiedlony do Skierniewic, gdzie skończył gimnazjum i liceum na tajnych kompletach.

Z licencjackim dyplomem o specjalności biologia i wychowanie fizyczne przyjechał w sierpniu 1945 roku do Lublina, gdzie złożył dokumenty na Wydział Lekarski UMCS. Już we wrześniu reprezentował AZS w zawodach pływackich, piłce nożnej oraz biegach przełajowych!

Czwartą Jego wielką miłością było narciarstwo. Szybko został także sędzią piłkarskim, narciarskim i lekkoatletyka.

Był również oddanym działaczem. W Lubelskim Okręgowym Związku Lekkiej Atletyki działał od 1948 roku, zostając najpierw sekretarzem. W LOZLA przez kilkadziesiąt lat pełnił różne funkcje, m.in. dwukrotnie przewodniczącego komisji rewizyjnej.

Był współorganizatorem wielu imprez rozgrywanych w Lublinie i regionie, kierownikiem zawodów, sędzią głównym, a także lekarzem. Był inicjatorem, współorganizatorem i kierownikiem technicznym Biegu Legionów, rozgrywanego w latach 1993-2006 na 10-km trasie Lublin – Snopków – Jastków.

Za dokonania na rzecz sportu i kultury fizycznej otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczeń od AZS oraz związków: piłkarskiego, narciarskiego i lekkoatletyki nie sposób zliczyć. Przez Krzysztofa Żuka, prezydenta Lublina, został uhonorowany Medalem 700-lecia Miasta.

Lucjan Piątek zasłynął z prowadzonych przez siebie kronik sportowych. Przez kilkadziesiąt lat uzbierało się ich ponad 1000 kg – niemal połowę stanowiły te poświęcone królowej sportu.

Na podstawie kronik napisano pracę doktorską, siedem prac magisterskich, cztery licencjackie oraz powstało pięć zeszytów historycznych Zarządu Głównego AZS.

Dzieło swojego życia Lucjan Piątek przekazał do powstałego w 2014 roku na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej Centrum Dokumentacji Historii Sportu.

Pogrzeb Śp. Lucjana Piątka odbędzie się we wtorek, 13 listopada o godz. 9:00 na cmentarzu przy ulicy Lipowej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here