W Orszaku Trzech Króli

(6 stycznia) Już po raz piąty przez Włodawę przeszedł Orszak Trzech Króli. W orszaku, którego trasa wiodła od kościoła pw. św. Ludwika do kościoła pw. NSJ, wzięło udział kilkuset włodawian, nieco mniej niż w latach poprzednich, a wszystko z powodu bardzo mroźnej aury. Inicjatorem ulicznych jasełek było ponownie Publiczne Gimnazjum nr 1 im. ks. S. Konarskiego we Włodawie.

Kolorowy korowód w święto Trzech Króli wędrował trasą wiodącą od kościoła p.w. św. Ludwika ulicami: 11 Listopada, Piłsudskiego, Reymonta, Żeromskiego, Sanguszki, Czerwonego Krzyża, 1000-Lecia PP i Korolowską. Scenę finałową odegrano w sali wielofunkcyjnej przy kościele pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusowego. Orszak zatrzymywał się po drodze, przedstawiając ewangeliczne motywy. W sumie scen takich było kilka, przedstawionych przez młodzież włodawskich szkół. Inicjatorem ulicznych jasełek było włodawskie Publiczne Gimnazjum nr 1, ale czynnie włączyły się także inne instytucje i szkoły. Hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli to „Pokój i dobro”.
Po raz pierwszy w Polsce Orszak Trzech Króli odbył się w 2009 r. w Warszawie, z udziałem około 5 tys. ludzi, którzy obserwowali jasełka i razem śpiewali kolędy na ulicach Starego Miasta. Rok później liczba uczestników zwiększyła się dwukrotnie, a w 2011 r. w podobnych przedsięwzięciach wzięli udział także mieszkańcy wielu dużych miast. Obecnie w orszakach bierze już udział kilkaset tysięcy mieszkańców z kilkuset polskich miast i miasteczek. (ad)