Osiemdziesiąta rocznica bitwy pod Wytycznem

We wtorek, 1 października w Wytycznie przy Kopcu Chwały miały miejsce uroczyste obchody 80. rocznicy bitwy pod Wytycznem. Organizatorem uroczystości był NOSG w Chełmie. Zapowiadano je hucznie, wspominając nawet o wizycie prezydenta RP, ale nie przyjechał żaden wysokiej rangi polityk, a parlamentarzystów reprezentował jedynie senator Józef Zając.


Nie było również żadnych atrakcji, choć przed laty była i piękna rekonstrukcja bitwy, i pokazy z helikopterem w akcji, i grupa szybkiego reagowania. Nawet grochówka średnio smakowała, a cztery koniki z ułanami i jeden senator – to zdecydowanie za mało, by mówić o sukcesie i należytym uczczeniu bohaterów bitwy z sowieckim agresorem.

Podczas bitwy pod Wytycznem, na przełomie września i października 1939 r., Zgrupowanie żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, dowodzone przez generała Wilhelma Orlik-Rückemanna, stawiło opór wkraczającym od wschodu oddziałom sowieckim. Bitwa ta była ostatnim akcentem obrony polskich kresów wschodnich, a zarazem ostatnim starciem regularnego Wojska Polskiego z wojskiem sowieckim. (pk)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here