Ósmoklasiści poznali wyniki

W ubiegły piątek, 1 lipca, tegoroczni absolwenci szkół podstawowych dowiedzieli się, jak poszedł im egzamin ósmoklasisty. Nie można było go nie zdać, ale wyniki są istotne przy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Uczniowie w województwie lubelskim napisali język polski na 61 proc., matematykę na 56 proc., a angielski na 64 proc. To porównywalne wyniki ze średnimi ogólnopolskimi.

Tegoroczny egzamin ósmoklasisty odbył się pod koniec maja i obejmował trzy przedmioty – język polski, matematykę oraz wybrany język obcy. W ubiegły piątek, 1 lipca, okręgowe komisje egzaminacyjne podały wyniki egzaminów, jednak kiedy wczesnym popołudniem pytaliśmy dyrektorów o średnie wyniki, słyszeliśmy przeważnie, że na razie dysponują jedynie indywidualnymi wynikami uczniów, a te zbiorcze zostaną opublikowane w połowie przyszłego tygodnia. Jednak niektóre szkoły, jak np. SP nr 7 w Świdniku, policzyły swoje średnie same.

– Nasi uczniowie najlepiej poradzili sobie z językiem angielskim, zdobywając średnio 87 proc. punktów, matematykę napisali na 72 proc., a język polski na 70. Podkreślamy jednak, że nie są to oficjalne wyniki – usłyszeliśmy w szkole.

W Szkole Podstawowej nr 5 w Świdniku w tym roku do egzaminów podeszło 182 uczniów. Jak przyznaje dyrektor Tomasz Szydło wyniki są zadawalające. Z języka polskiego uczniowie zdobyli średnio 67 proc. punktów, z matematyki 68 proc. i 80 proc. z języka angielskiego.

– Wiele o wynikach mówi również skala staninowa. W tym roku znaleźliśmy się w siódmym, wysokim staninie. Do ósmego zabrakło naprawdę niewiele. Biorąc pod uwagę, że jesteśmy dużą, bo liczącą 1300 uczniów, samorządową szkołą z oddziałami integracyjnymi, to jest to naprawdę dobry wynik – podkreśla dyrektor Szydło.

Wśród zdających egzamin w świdnickiej „Piątce” znalazło się także sześciu uczniów z Ukrainy. Najlepszy z nich „napisał” język angielski i matematykę na 98 proc. Język polski, co nie dziwi, poszedł mu słabiej (20 proc.), ale biorąc pod uwagę, że i polscy uczniowie czasem piszą go na takim lub nieznacznie wyższym poziomie, nie jest to wynik, którego należy się wstydzić.

Także w piątek wstępne ogólnopolskie i wojewódzkie wyniki egzaminu ósmych klas zamieszczono na stronie krakowskiej OKE. Średnia województwa lubelskiego: język polski – 61 proc., matematyka – 56 proc., angielski – 64 proc., niemiecki – 59 proc., hiszpański – 91 proc., rosyjski – 55 proc.

Średnia ogólnopolska: język polski – 60 proc., matematyka – 57 proc., angielski – 67 proc., niemiecki – 50 proc., hiszpański – 81 proc., rosyjski – 65 proc.

(w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here