Ostatni dzwonek na dokumenty

ZUS przypomina: do końca października studenci, którzy pobierają rentę rodzinną, powinni dostarczyć do inspektoratu zaświadczenie z uczelni. W przeciwnym razie stracą świadczenie.

– Renta rodzinna to świadczenie po zmarłym członku rodziny, np. rodzicu. Dziecko może ją pobierać do ukończenia 16. roku życia. Rentę może otrzymywać dłużej – nawet do ukończenia 25. roku życia – jednak pod warunkiem dalszej nauki. Młody człowiek, który w październiku zaczął studia, powinien więc dostarczyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zaświadczenie z uczelni potwierdzające, że kontynuuje naukę w nowej szkole. Do niego dołącza wniosek o dalszą wypłatę renty – mówi Małgorzata Korba, rzecznik ZUS w województwie lubelskim.

Student, który zapomni złożyć zaświadczenia w październiku, wypłata renty za ten miesiąc przepadnie. – Osoba pobierająca rentę rodzinną musi też pamiętać, żeby informować ZUS o wcześniejszym przerwaniu lub zakończeniu nauki. Jeśli tego nie zrobi, instytucja będzie dalej wypłacać świadczenie. Powstanie wtedy nadpłata, którą będzie trzeba zwrócić potem z odsetkami – ostrzega Korba. (pc)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here