Ostatnie pożegnanie Artysty

Rodzina, przyjaciele, znajomi, samorządowcy pożegnali Stanisława Koguciuka, wybitnego twórcę ludowego. Artysta spoczął na cmentarzu parafialnym w Kamieniu.

Stanisław Koguciuk zmarł 13 listopada br. w wieku 88 lat. Przez wiele lat mieszkał, pracował i tworzył w Pławanicach (gmina Kamień). Ostatnie lata życia spędził w Chełmie, u córki. Nabożeństwo pogrzebowe odprawiono 16 listopada br. w kościele pw. Świętego Michała Archanioła w Kamieniu. Po mszy uczestnicy udali się na pobliski cmentarz, gdzie

S. Koguciuk został pochowany. W ostatniej drodze wielkiemu artyście towarzyszyli bliscy i przyjaciele. W ciągu kilkudziesięciu lat swojej artystycznej działalności S. Koguciuk namalował ponad 20 tys. obrazów. Miłośnicy jego twórczości są pogrążeni w smutku. Mieszkańcy gminy Kamień pamiętają jednak, że zanim S. Koguciuk zaczął rozsławiać region poprzez swoje malarstwo, przysłużył się lokalnej społeczności także w inny sposób. Wykonywał zawód zduna, który teraz należy już do „ginących zawodów”. Był jedynym przedstawicielem tego zawodu w gminie i okolicy. Fachu wyuczył się w 1950 r. podczas służby wojskowej.

– Śmierć pana Stanisława to wielka strata. Był osobą bardzo zasłużoną dla naszej gminy – mówi Dariusz Stocki, wójt gminy Kamień. – Znałem go już w czasach mojego dzieciństwa. Remontował w moim rodzinnym domu piec kaflowy i jako chłopiec słuchałem jego niezwykłych opowieści. Gdy byłem uczniem Szkoły Podstawowej w Pławanicach, pan Stanisław też przychodził tam naprawiać szkolne piece. Pamiętam, że gdy mieliśmy historię, włączał się w lekcję i dzielił się z nami swoją wiedzą, tym, co przeżył. Dla nas to była żywa lekcja historii, bardzo zapadająca w pamięć. (mo)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here