Ostatnie pożegnanie prof. Waldemara Parucha

W ostatniej drodze śp. prof. Waldemarowi Paruchowi towarzyszyli najważniejsi ludzie w państwie

W ubiegły poniedziałek, 16 maja, w podlubelskich Tomaszowicach, bliscy, znajomi, współpracownicy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych po raz ostatni pożegnali prof. Waldemara Parucha. Zmarły 8 maja, po długiej i ciężkiej chorobie, był cenionym naukowcem i jednym z najbliższych doradców prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego. Miał 57 lat.

Pogrzeb miał charakter państwowy. W mszy żałobnej w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Tomaszowicach i ostatniej drodze śp. prof. Waldemarowi Paruchowi towarzyszyli m.in.: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński, wicepremierzy Piotr Gliński i Jacek Sasin, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, wielu ministrów, w tym szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek, europosłanka Beata Mazurek, wojewoda lubelski Lech Sprawka i marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. Swoje listy pożegnalne do uczestników uroczystości pogrzebowych skierowali prezydent RP, Andrzej Duda i marszałek Sejmu RP, Elżbieta Witek. Mowy pożegnalne na cmentarzu w Tomaszowicach wygłosili prezes PiS, premier, minister edukacji, a w imieniu rodziny, kolegów i pracowników naukowych KUL i UMCS, gdzie wykładał prof. Paruch, głos zabrała prof. KUL, Marzena Górecka.

Waldemar Paruch urodził się 15 września 1964 r. w Lublinie. W 1988 r. ukończył historię na UMCS, a dwa lata później politologię na UMCS. W 1996 r. na macierzystej uczelni uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, a w 2005 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego. W 2015 r. otrzymał tytuł profesora nauk społecznych. Od początku do końca kariery naukowej był związany zawodowo z UMCS. Był autorem blisko 240 prac naukowych o tematyce politologiczno-historycznej i laureatem wielu nagród naukowych. W kwietniu tego roku został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Był jednym z najbliższych doradców prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego i jednym ze współautorów programu tej partii. Od 2011 r. sam próbował zostać czynnym politykiem.

Jednak bez powodzenia najpierw w 2011 roku ubiegał się o mandat posła PiS, a w 2014 r. o mandat europosła. Był jednym z twórców kampanii parlamentarnej PiS w 2015 roku, a po zwycięskich dla PiS wyborach został doradcą programowym Prawa i Sprawiedliwości. W 2018 r. został pełnomocnikiem premiera ds. utworzenia i funkcjonowania Centrum Analiz Strategicznych i jego pierwszym szefem, a od listopada 2020 roku przewodniczył zespołowi doradczemu ds. rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Był regularnym komentatorem wydarzeń politycznych w TVP Info i częstym gościem innych stacji telewizyjnych. Mimo śmiertelnej choroby, z którą zmagał się od pięciu lat, był aktywny i pracował do ostatnich dni.

ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here