Oświatowa perełka za 70 milionów

Z najnowocześniejszą szkołą po tej stronie Wisły gości uroczystego otwarcia zapoznał jej dyrektor, Marek Błaszczak (pierwszy z prawej)

Najnowocześniejsza szkoła w Lublinie oficjalnie zaczęła swoją działalność. Chodzi o ZS nr 13 przy ulicy Berylowej, w którego skład wchodzą Szkoła Podstawowa nr 58 i Przedszkole nr 88. Uroczyste otwarcie placówki miało miejsce w ubiegłym tygodniu w przeddzień rozpoczęcia nowego roku szkolnego.


– To zwieńczenie długiego i skomplikowanego procesu, którego kluczowym elementem była budowa obiektu oświatowego w tej części miasta. Podejmując decyzję o budowie szkoły wyszliśmy naprzeciw potrzebom mieszkańców tej dynamicznie rozwijającej się dzielnicy (Węglin Południowy – przyp. aut.) – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

W skład Zespołu Szkół numer 13 wchodzą Szkoła Podstawowa nr 58 i Przedszkole nr 88. W roku szkolnym 2020/2021 w szkole podstawowej utworzono 24 oddziały z 553 uczniami, w tym 8 klas pierwszych. Do przedszkola nr 88 zostało zapisanych 300 przedszkolaków, z czego 150 dzieci będzie objętych opieką przy ul. Berylowej, a 150 w budynku przy ul. Onyksowej. Łączna wartość inwestycji wyniosła około 70 milionów złotych. Na zakup wyposażenia przeznaczono około 7 milionów złotych, z czego 1,3 mln złotych na zakup sprzętu komputerowego.

Czterokondygnacyjny budynek szkoły o całkowitej powierzchni użytkowej ok. 14 tysięcy metrów kwadratowych tworzy wielokolorową bryłę. Obiekt przy ul. Berylowej ma nowoczesną salę gimnastyczną z widownią na 337 miejsc, salę widowiskową na 310 osób oraz nowoczesną kuchnię, gdzie można przygotować 900 obiadów dziennie.

– Na poziomie -1 znajduje się zaplecze sportowe obiektu z salą gimnastyczną, salą fitness i siłownią, a także szatnie i zaplecze magazynowe. Poziom 0 to część przedszkolna obiektu z salami zajęć, pokojem nauczycielskim i gabinetem logopedycznym – wylicza Katarzyna Duma, rzecznik prasowy ratusza.

Na parterze znajdują się też: biblioteka, czytelnia i widownia oraz „zespół jadalno-kuchenny”. Poziomy I i II to głównie sale lekcyjne, ale też pomieszczenia administracyjne i przestronna sala konferencyjna. Cały obiekt jest klimatyzowany oraz objęty systemem nagłośnienia.

Dyrektorem Zespołu Szkół numer 13 jest Marek Błaszczak. GR