Dobór odpowiedniego oświetlenia w kuchni pozwala z przestrzeni roboczej, w której przygotowujemy posiłki, wyczarować miejsce do wspólnego spędzania czasu podczas jedzenia. Warto wydzielić w kuchni strefy oświetlenia.
Światło główne i światła strefowe
Światło główne powinno równomiernie oświetlać kuchnię. Najlepszym źródłem będzie lampa sufitowa dająca światło ok. 40-60 W. Lampa powinna mieć szeroki klosz, który pozwoli na rozprzestrzenianie się światła po całym pomieszczeniu. Nowoczesne kuchnie często bywają podzielone na strefy. Podział zależy od czynności, które wykonujemy w danym miejscu. W jednej strefie przygotowujemy posiłki, w drugiej jemy je, w trzeciej zmywamy po jedzeniu. Strefa do przygotowywania posiłków może być oświetlona punktowo, np. przy pomocy stojącej lampy albo lampki ściennej. Nad kącikiem jadalnianym można umieścić wiszącą lampę, a nad zlewozmywakiem niewielkie, ale dające jasne światło reflektory.
Jeżeli kuchnia nie ma dużej powierzchni, a zależy nam na tym, żeby w zależności od wykonywanych w niej czynności, zmieniał się charakter wnętrza, wybierzmy lampy, które będą mogły pełnić różne funkcje. Nad stołem kuchennym zamieśćmy np. lampę, której wysokość możemy regulować. W normalnym położeniu będzie ona dawała światło, które pozwoli oświetlić całą kuchnię, a po ściągnięciu, stworzy nastrój sprzyjający wspólnemu spędzaniu czasu podczas posiłków.
Czym kierować się podczas wyboru lampy do kuchni
Lampa powinna być praktyczna. Do kuchni polecane są lampy wykonane z materiałów takich jak plastik czy metal, ponieważ łatwiej zmyć z nich osadzający się podczas gotowania tłuszcz.
Wybierajmy światło przyjazne dla oczu, najlepiej ciepłe, białe. Żarówki, które emitują takie światło, są na ogół oznaczone liczbami z zakresu 3000-1900 K. W strefie do przygotowywania posiłków i sprzątania można jednak wkręcić żarówki dające chłodniejsze światło, np. z zakresu 4000-4500 K.
Aranżacja oświetlenia pomaga w nowoczesnym urządzeniu wnętrza. Efekt ten można osiągnąć poprzez wydzielenie stref oświetlenia i zróżnicowanie barwy stosowanego w nich światła. Warto też pamiętać o tym, aby wybierać energooszczędne rozwiązania.