Ozdrowieńcy dawcami osocza

Pierwsi ozdrowieńcy z powiatu chełmskiego gotowi są oddać swoje osocze, aby ratować pacjentów z Covid-19 w najcięższym stanie. – Osocze jednego ozdrowieńca może pomóc trzem pacjentom w ciężkim stanie. Apelujemy o zgłaszanie się do nas osób, spełniających kryteria – mówi Paweł Filip z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

W powiecie chełmskim jest już prawie trzydziestu tzw. ozdrowieńców, którzy przeszli Covid-19, a w całym województwie lubelskim jest ich prawie dziewięćdziesięciu (dane na koniec ubiegłego tygodnia). Ich osocze jest teraz na wagę złota, bo może pomóc w walce z tą chorobą pacjentom w najcięższym stanie.

W ubiegłym tygodniu pracownicy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie kontaktowali się m.in. z ozdrowieńcami z powiatu chełmskiego, zapraszając ich do oddawania osocza. Nie każdy może takie osocze oddać, tak jak nie każdy może zostać dawcą krwi. Zależy to od wielu czynników, przede wszystkim od stanu zdrowia. Wiadomo, że w powiecie chełmskim są już pierwsi ozdrowieńcy chętni oddać swoje osocze, aby ratować innych.

– Dostałem taki telefon z centrum krwiodawstwa – mówi jeden z mieszkańców powiatu chełmskiego, który przeszedł Covid-19. – To bardzo ważna inicjatywa. Osobiście ze względu na inne dolegliwości zdrowotne nie mogę oddać swojego osocza, ale moja córka, która Covid-19 również ma już za sobą, zgodziła się oddać osocze. Powiedziała, że skoro może pomóc, to chętnie pomoże.

Paweł Filip, kierownik Działu Promocji i Marketingu RCKiK w Lublinie, potwierdza, że mają już odnotowanych w swojej bazie ozdrowieńców z województwa lubelskiego, w tym z powiatu chełmskiego, którzy wyrazili chęć oddania osocza. Na razie trwają formalności, bo najważniejsze jest zachowanie procedur bezpieczeństwa.

– Kontaktujemy się z osobami, które spełniają określone kryteria, ale też apelujemy, aby one same się do nas zgłaszały – mówi kierownik P. Filip. – Chodzi o osoby uznane za zdrowe po przechorowaniu Covid-19, u których minął okres co najmniej czternastu dni od ustąpienia objawów, z dwukrotnie ujemnym wynikiem badania genetycznego w kierunku SARS-CoV-2. Zapraszamy te osoby do naszego centrum, gdzie będziemy od nich pobierać osocze. W zależności od zapotrzebowania szpitali osocze to będzie podawane pacjentom z Covid-19 w ciężkim stanie. Osocze jednego dawcy może pomóc trzem pacjentom.

W terapii wspomagającej leczenie może być też wykorzystywane osocze osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy. Osoba, która może zostać dawcą, musi być pełnoletnia, zdrowa, tzn. nie może mieć chorób współistniejących, choroby nowotworowej czy genetycznej ani przebytej żółtaczki. Do pobrania osocza dawcę kwalifikuje lekarz.

RCKiK w Lublinie apeluje do ozdrowieńców, którzy spełniają kryteria i mogliby zostać dawcami osocza, o kontakt – tel. nr 509 169 059. (t)