Pamięć i historia

11 listopada w 101 rocznicę odzyskania niepodległości w Nowych Depułtyczach (Gmina Chełm) odbyły się gminne uroczystości związane z tym świętem. Obchody rozpoczęły się w kościele częścią artystyczną, poezją i pieśniami, poświęconymi odzyskaniu niepodległości w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Uhrze. Natępnie ks. Marian Pasieka odprawił mszę świętą w intencji wszystkich, którzy brali czynny udział w walce o niepodległość naszego kraju.

Po przemarszu pod pomnik Powstańców Styczniowych, wójt gminy Wiesław Kociuba podkreślił ważność pamięci o wydarzeniach historycznych, szczególnie znaczących dla naszego narodu. Po wspólnej modlitwie za poległych, nastąpiło odczytanie Apelu Pamięci oraz salwa honorowa Kompanii Honorowej Garnizonu Chełm.

Wiązanki i wieńce pod pomnikiem złożyli przedstawiciele: Okręgowego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, społeczności szkolnej Gminy Chełm, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, Starosty Chełmskiego, Rady i Urzędu Gminy Chełm, gminnych jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Stowarzyszenia Historycznego Ćwieki ze Starościna.

Na zakończenie oddział rekonstrukcyjny Ćwieków oddał salwę honorową. W uroczystościach wzięli udział Kompania Honorowa, warta honorowa oraz wieńcowi z Garnizonu Chełm, Stowarzyszenie Historyczne Ćwieki, poczty sztandarowe: ze szkół w Uhrze, Okszowie, Strupinie Dużym, Stawie i Żółtańcach, jednostek OSP ze Starych Depułtycz i Rożdżałowa, władze samorządowe, radni gminy i powiatu, delegacje jednostek OSP oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości i gminy Chełm.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here