Pandemia w odstawce

Nie tylko z powodu spadającej liczby zakażeń i chorych na Covid-19, ale przede wszystkim ze względu na napaść Rosji na Ukrainę, temat pandemii Covid-19, zszedł zupełnie na dalszy plan. Tymczasem w ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 1 marca, zniesiona zostanie większość obostrzeń związanych z pandemią, choć faktycznie, i tak pozostawały one tylko na papierze.


W ubiegłym tygodniu średnia dobowa liczba nowych zakażeń koronawirusem spadła poniżej 17 tysięcy, liczba zajętych łóżek covidowych w szpitalach poniżej 14,5 tysiąca, a respiratorów poniżej 900. Poprawę widać również w naszym regionie – w ubiegłą sobotę w szpitalach hospitalizowanych było 1025 pacjentów z Covid-19 i zajętych było 60 respiratorów.

W ślad za poprawiającymi się statystykami w ubiegły wtorek premier Mateusz Morawiecki, zapowiedział, że od 1 marca zniesiona zostanie większość covidowych obostrzeń.

– Dziś widzimy po wielu konsultacjach medycznych i obserwacji tego, co się dzieje w innych krajach, że można zalecić daleko idące zmiany. Można znieść znaczącą część wszystkich ograniczeń, które były do tej pory obowiązujące. Znieść te restrykcje, które towarzyszyły nam właściwie przez wiele miesięcy. Pozostaną tylko te, które są konieczne – poinformował premier Mateusz Morawiecki, dodając, że wprowadzane zmiany są skonsultowane z Radą do spraw Covid-19.

Co się zmieni?

Od 1 marca przestaną obowiązywać m.in. wszystkie limity osób – w tym w sklepach, restauracjach, miejscach kultury, transporcie, a także podczas spotkań i imprez. Ponownie zostaną otwarte dyskoteki, kluby i inne miejsca udostępnione do tańczenia. Wszystkie urzędy państwowe powrócą do pracy stacjonarnej. Do nauki stacjonarnej już tydzień temu wrócili wszyscy uczniowie. Zniesiona została kwarantanna z kontaktu, co oznacza, że nie będzie już wysyłania na nauczanie zdalne, poszczególnych klas i nauka będzie odbywała się zupełnie normalnie. Kwarantanna z kontaktu nie obowiązuje również w zakładach pracy.

Pozostaje obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych, izolacji dla zakażonych i kwarantanny dla współdomowników. Izolacja osoby zakażonej Covid-19 nadal będzie trwać 7 dni. Tyle samo będzie trwać kwarantanna dla współdomownika osoby zakażonej Covid-19, ale z kwarantanny będą zwolnieni współdomownicy w pełni zaszczepieni i posiadający negatywny wynik testu. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here