Pandemia w odwrocie?

10 maja w Chełmie i w powiecie chełmskim nie było żadnego nowego zachorowania na Covid-19. Czy to oznacza odwrót pandemii w naszym regionie? Liczba zakażeń faktycznie maleje. Spada też liczba dodatnich pacjentów w szpitalu. W miniony piątek było ich już tylko 55.

Dane z 10 maja były naprawdę optymistyczne. Zero nowych zakażeń w Chełmie i powiecie i tylko po dwa nowe zachorowania w powiatach krasnostawskim i włodawskim. Chociaż ten „zerowy” trend nie utrzymał się w kolejnych dniach, to jednak widać zdecydowany spadek nowych zachorowań. – Sytuacja wygląda na stabilną, do 55 spadła liczba dodatnich pacjentów, pracujemy nad otwieraniem oddziałów – mówi Lech Litwin, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w szpitalu w Chełmie.

Nadal szpital musi utrzymywać oddział intensywnej terapii dla pacjentów covidowych, którzy wymagają podłączenia do respiratora. Ale dyrekcja już planuje otworzenie – po internie – neurologii i chirurgii.

– Od poniedziałku zmniejszamy o 60 liczbę łóżek covidowych, ale zgodnie z koncepcją wojewody lubelskiego szpitale takie jak nasz, czyli te które mają oddziały zakaźne, przejmą opiekę nad pacjentami, którzy do tej pory trafiali do szpitali powiatowych – mówi Kamila Ćwik, dyrektor chełmskiego szpitala.

Niezależne od zwykłych oddziałów w szpitalu będą pracować oddziały covidowe dla osób z innymi chorobami. – Wymaga to od nas nowej organizacji pracy, ale już przyjmujemy np. porody pacjentek, które mają koronawirusa. Będą też prowadzone zabiegi w pracownicy hemodynamicznej także dla osób zakażonych – mówi K. Ćwik.

Od poniedziałku (17 maja) punkt szczepień przeniesiony zostaje do odnowionego budynku starego szpitala. – Przygotowaliśmy tam cztery stanowiska – mówi L. Litwin. – W ten sposób zwolnimy budynek przychodni przyszpitalnej, który oblegali pacjenci do szczepień. (bf)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here