Panie poznały różne chwyty

Podsumowanie kolejnej edycji akcji „Bezpieczna kobieta”

Jak reagować w sytuacji kradzieży albo napadu? Jak chronić się przed pobiciem? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących bezpieczeństwa poznały uczestniczki zakończonej właśnie edycji programu „Bezpieczna kobieta”, realizowanego w Lublinie i Świdniku.


Dobiegła końca, kolejna, zimowa edycja programu „Bezpieczna kobieta”. Program istnieje od 1994 roku, a jego celem jest nauczenie pań, jak zachować „zimną krew” w sytuacji zagrożenia i obronić się przed napastnikiem. Zajęcia od początku prowadzi Waldemar Białowąs, założyciel Shiroikaj Judo Club, doświadczony zawodnik i trener judo, posiadacz VII dan, od trzech lat pełniący również funkcję wicestarosty świdnickiego.
– Istotnym elementem jest nauczenie kobiet, w jaki sposób kontrolować lęk przed atakiem napastnika. Szkolenie opiera się na nauce prostych, ale jednocześnie skutecznych technik przydatnych podczas realnego zagrożenia, aby móc zareagować szybko i pewnie – mówi Białowąs.
Zakończona właśnie edycja kursu odbyła się przy współpracy Shiroikaj Judo Club, Straży Miejskiej w Lublinie, VI LO w Lublinie oraz PCEZ w Świdniku. Zajęcia trwały 6 tygodni i obejmowały zajęcia praktyczne oraz teoretyczne dla pań w różnym wieku. Uczestniczki zajęć przyznają, że kolejne opanowane umiejętności już dodały im pewności siebie. W ramach kursu odbyły się także spotkania z psychologiem oraz zajęcia dotyczące zdrowego odżywiania.
– Jako trener zawsze mam ogromną satysfakcję z tego, że mogę uczyć słabszych, jak się bronić. W naszej kulturze pokutuje błędne przekonanie, że kobiety są słabsze. To nie zawsze jest prawda. Już dziś zapraszam wszystkie panie do udziału w kolejnych edycjach programu „Bezpieczna kobieta” – mówi W. Białowąs. (w)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here