Patriotycznie, kulturalnie i na sportowo!

Takich tłumów, jak podczas piątkowej IV Ogólnopolskiej Gali – Lubelskiego Jarmarku Bronowickiego już dawno w Lublinie na imprezie plenerowej nie widziano. Magnesem, który przyciągnął tak liczne grono mieszkańców i to nie tylko dzielnicy, ale i miasta były występy uwielbianych przez fanów zespołów disco polo: Piękni i Młodzi, Defis oraz Baflo. Wszyscy bawili się wyśmienicie!


Na terenach sportowych SP Nr 33 przy ul. Pogodnej przez cały dzień odbywały się wydarzenia, którymi organizatorzy gali: Społeczny Komitet Mieszkańców Lublina – Bronowice, Rada i Zarząd Dzielnicy Bronowice oraz Parafia pw. Świętego Krzyża w Lublinie postanowili uczcić 105. rocznicę przyłączenia wsi Bronowice do Lublina oraz 100-lecie lotu pierwszego samolotu wyprodukowanego w Zakładach Mechanicznych Plage -Laśkiewicz na lubelskich Bronowicach. Już przed południem, w pierwszej części gali, na scenie prezentowały się dzieci i młodzież z placówek szkolno-oświatowych.

Występy Jeżyków i Kaczuszek z Przedszkola nr 9 oraz milusińskich z Przedszkola nr 14, którzy w strojach ludowych zatańczyli polkę, kujawiaka i krakowiaka wzbudzały zachwyt oglądających, podobnie zresztą jak artystyczne programy przygotowane przez uczniów pozostałych placówek. Druga część, popołudniowa rozpoczęła się od spektaklu „Historia Bronowic”, przygotowanego przez młodzież z Akademickiego Liceum Mistrzostwa Sportowego oraz Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego WSEI.

Następnie uhonorowano osoby zasłużone dla społeczności Bronowic, miasta i województwa. Wiceminister Aktywów Państwowych Artur Soboń w imieniu prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy wręczył Medale Złote za Długoletnią Służbę za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowej Arturowi Sadowskiemu, dyrektorowi MAK-DOM oraz Ewie Szady, dyrektorce Zespołu Szkół Lider oraz Małgorzacie Szady, jej zastępczyni. Z kolei Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę odznaczona została Violetta Stachyra.

Artur Szymczyk, wiceprezydent Lublina wręczył honorowemu prezesowi SKML-B, Adamowi Głowaczowi, a także Andrzejowi Kubasiewiczowi i Witoldowi Wolińskiemu z Rady Nadzorczej centrali MAK-DOM medale Zasłużony dla Miasta Lublina.

Wiceprezydent Szymczyk Medalami Prezydenta Lublina z okazji 100-lecia WKS Lublinianka uhonorował także byłych zawodników i trenerów sekcji koszykówki tego klubu (obszernie piszemy na str. 15), na czele z nestorem lubelskiego basketu Ryszardem Kisterem. Dwanaście osób otrzymało także Medale 450-lecia Unii Lubelskiej, w tym nasz redakcyjny kolega Krzysztof Basiński.

Wiceminister Soboń wraz z dyr. Aleksandrą Sępoch wręczył również wyróżnienia od Lubelskiej Kurator Oświaty Teresy Misiuk przyznane z okazji 100-lecia pierwszego lotu polskiego samolotu wyprodukowanego w Lublinie, a także z okazji 105-lecia przyłączenia Bronowic do Lublina.

Andrzej Szyszko, prezes SKML-B, Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Bronowice podziękował blisko 40. osobom za wspieranie inicjatyw dzielnicowych. Puchary trafiły m.in. do przedstawicieli MAK-DOM: Andrzeja Kubasiewicza, Michała Kubasiewicza, Witolda Wolińskiego i Artura Sadowskiego, kanclerz WSEI Teresy Bogackiej, dyrektor WORD Renaty Bieleckiej oraz Władysława Żmudy, najlepszego w historii piłkarza Lubelszczyzny, o którego puchar w piątek na Orliku przy ul. Łąbędziej rywalizowali młodzi piłkarze. Na zakończenie uroczystości głos zabrali lubelscy posłowie: Marta Wcisło oraz Sylwester Tułajew, który podziękował organizatorom, za tak piękną inicjatywę i odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do organizatorów gali.

Podczas imprezy lotnicze tradycje uczestnikom przybliżali Fundacja Lotniczy Lublin, Lotnicza Akademia Wojskowa oraz Muzeum Sił Powietrznych z Dęblina. Lubelska Policja, Straż Pożarna oraz WORD prezentowały swój sprzęt. Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji zaprosiła na bezpłatnie badania medyczne, a młodzież z Zespołu Szkół LIDER do degustacji przygotowanych przez siebie smakołyków. Piątkową galę zakończyły koncerty uwielbianych przez fanów zespołów disco polo: Piękni i Młodzi, Defis oraz Baflo. LK