Październik wysokich lotów

W minionym miesiącu z lotniska w Świdniku skorzystało blisko 34 tys. podróżnych. To nieco mniej niż miesiąc wcześniej, ale dużo więcej niż przed rokiem. Niestety, w październiku z portem pożegnała się Lufthansa. W tej chwili wiadomo też, że zapowiadane na koniec grudnia loty do Barcelony zostaną uruchomione dopiero na wiosnę.
Miniony miesiąc na świdnickim lotnisku upłynął pod znakiem niezłych statystyk. Port obsłużył 33,7 tys. podróżnych. Wynik był nieco gorszy niż we wrześniu, wówczas ze Świdnika odleciało i przyleciało prawie 35 tys. pasażerów. Natomiast porównując tegoroczny październik do tego samego okresu w minionym roku, widać znaczący wzrost. Wówczas z portu skorzystało niespełna 30 tys. podróżnych. – Nie jest to już tak skokowy wzrost, jak w poprzednich miesiącach tego roku, ale mimo to i tak widać znaczący postęp – mówi Piotr Jankowski, rzecznik Portu Lotniczego Lublin w Świdniku.
Skok liczby pasażerów w porównaniu do zeszłego roku, jest mniejszy, ponieważ październik 2015 roku był pierwszym pełnym miesiącem od uruchomienia bazy Wizz Air na podlubelskim lotnisku. Nieźle przedstawiają się również statystyki wykonanych operacji lotniczych. W minionym miesiącu było ich 391 .

Październik był jednak ostatnim miesiącem lotów z Lufthansą do Frankfurtu. Przewoźnik informował o planach dotyczących skasowania połączenia wiosną. Powodem takiej decyzji miała być zbyt niska opłacalność tej trasy. Przedstawiciele portu tłumaczyli, że poszukują w miejsce niemieckich linii nowego przewoźnika, który poleci do Frankfurtu lub innego dużego portu przesiadkowego. Na razie jednak nie udało się zastąpić połączenia oferowanego przez Lufthansę. Ostatni samolot przewoźnika wystartował ze Świdnika 27 października.
Dobrą wiadomością dla podróżnych miało być z kolei uruchomienie w grudniu lotów do Barcelony przez linie Small Planet. Pierwsze połączenie było planowane na dwa dni przed sylwestrem. W tej chwili wiadomo już, że podróżni, którzy chcieliby wylecieć ze Świdnika do stolicy Katalonii, muszą poczekać do wiosny. – Uruchomienie połączeń z Barceloną zostało przesunięte przez przewoźnika na 10 kwietnia przyszłego roku. Ma to związek z decyzjami touroperatorów odnośnie zamówienia na grupy, które są podstawą przy planowaniu tego połączenia – informuje Piotr Jankowski.
W sezonie letnim Small Planet Airlines będzie oferował z portu w Świdniku oprócz lotów do Barcelony również połączenia z Burgas i Heraklionem.(kal)