Pediatrii nie zlikwidują

Nie ma planów zamknięcia oddziału pediatrycznego w krasnostawskim szpitalu – zapewnia dyrekcja lecznicy. Jedynie może być zawieszona okresowo jego działalność z uwagi na to, że dwóch lekarzy specjalistów złożyło wypowiedzenia ze skutkiem na koniec stycznia br. Starosta krasnostawski, Andrzej Leńczuk, ma jednak nadzieję, że lekarze je wycofają lub też dyrektor Andrzej Jarzębowski do tego czasu zatrudni nowych pediatrów.

Miesiąc temu na sesji rady miasta krasnostawska radna Agnieszka Pocińska-Bartnik wyraziła zaniepokojenie planami zamknięcia oddziału pediatrii w powiatowym szpitalu. W trosce o zdrowie dzieci z miasta i powiatu zaapelowała do starosty Andrzeja Leńczuka, by jak najszybciej podjął działania, które zapobiegną likwidacji oddziału.

Radna wspomniała, że jako mieszkanka Krasnegostawu, a przede wszystkim rodzic, nie wyobraża sobie, by krasnostawski szpital został pozbawiony oddziału pediatrycznego. – Jego funkcjonowanie jest niezaprzeczalnie potrzebne w naszym mieście i powiecie – stwierdziła Agnieszka Pocińska-Bartnik. Na początku grudnia minionego roku dyrektor lecznicy, Andrzej Jarzębowski zamieścił na stronie internetowej szpitala ogłoszenia o przyjęciu do pracy lekarza prowadzącego oddział dziecięcy (co najmniej 8 lat stażu pracy w zawodzie), ale również pediatrów neonatologów.

W odpowiedzi na interpelację radnej dyrekcja szpitala zapewnia, że zamknięcie od stycznia 2022 roku oddziału pediatrycznego nie jest planowane. – Wysoce prawdopodobne jest natomiast, że działalność oddziału może być okresowo zawieszona, z uwagi na fakt złożenia wypowiedzeń umów o pracę przez dwóch lekarzy specjalistów, zakończenie z 31 grudnia 2021 roku umowy kontraktowej lekarza specjalisty, który nie chce jej przedłużyć oraz absencję lekarki do maja 2022 roku – odpowiedział Andrzej Jarzębowski.

Dyrektor przyznał, że szpital czyni starania zmierzające do zatrudnienia lekarzy, by utrzymać ciągłość funkcjonowania oddziału pediatrycznego. – Jest to szczególnie ważne dla szpitala z uwagi na konsekwencje zawieszenia działalności oddziału pediatrycznego polegające na prawdopodobieństwie zawieszenia funkcjonowania oddziału neonatologicznego, a co za tym idzie oddziału położniczego – uzasadnia dyrektor Jarzębowski.

Andrzej Leńczuk zapewnia, że na razie oddział pediatryczny funkcjonuje. – Lekarze złożyli wypowiedzenia ze skutkiem na 31 stycznia – mówi starosta. – Dyrektor Jarzębowski prowadzi z nimi rozmowy, by je cofnęli. Poza tym usilnie poszukuje lekarza prowadzącego oddział dziecięcy i pediatrów. Wiemy, że na rynku brakuje specjalistów, ale jesteśmy dobrej myśli. Sądzę, że coś więcej na temat przyszłości oddziału pediatrycznego będziemy wiedzieć po 15 stycznia. Stoimy na stanowisku, że oddział, który leczy naszych najmłodszych mieszkańców, choć nie jest rentowny, musi w szpitalu powiatowym funkcjonować – podkreśla starosta Leńczuk. (ps)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here