Pędzlem i dźwiękiem

Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Hannie realizuje projekt „Klimaty Hanny – Pejzaż pędzlem i dźwiękiem malowany” dofinansowany przez Narodowe Centrum Kultury w Ramach Programu Kultura – Interwencje 2020. W ramach projektu w ostatnich dniach lipca br. powstał mural, a we wrześniu odbył się plener malarski.

Malowidło umieszczone na ścianie budynku w centrum Hanny przedstawia dawną nadbużańską wieś. Znana poznańska malarka – Maria Szulc, inspirowana dawnymi fotografiami z regionu namalowała piękną prząśniczkę, a za nią urokliwą rzekę Bug. Mural stał się niezaprzeczalną wizytówką Hanny, do której z roku na rok przybywa coraz więcej turystów.

– Jednym z ważniejszych elementów projektu był plener malarski, który poprzedziły warsztaty malarskie prowadzone przez znanego polskiego malarza prof. Stanisława Baja – mówi Mariola Kuć, dyrektor GOKiS w Hannie. – Do udziału w warsztatach zaprosiliśmy każdego, kto poszukuje artystycznych doznań, bez względu na wiek i umiejętności. Podczas warsztatów 5 września 2020 r. w Galerii Malarstwa znajdującej się w odnowionej starej Carskiej Szkole, profesor przekazywał uczestnikom bardzo cenne rady, opowiadał o pasji tworzenia, technikach malarskich, o trudnościach jakie mogą spotkać młodych adeptów malarstwa.

Nie zraziły one jednak uczestników, bo w plenerze malarskim, który odbył się 12 września 2020 r. wzięło udział jeszcze więcej uczestników. Wydarzenie było doskonałą okazją do twórczego rozwoju i aktywnego wypoczynku w pięknym otoczeniu. Jego uczestnicy pracowali wybranymi prze siebie technikami. Tematem prac było dziedzictwo kulturowe i sakralne gminy Hanna oraz walory krajobrazowe i przyrodnicze nadbużańskich łęgów i samej rzeki Bug.

Przed nami realizacja jeszcze kilku niemniej ciekawych przedsięwziąć: wystawy poplenerowej, która zadowoli niejednego konesera sztuki, wystawy starych fotografii i koncert muzyki folkowej. Nieustająco zapraszamy do Hanny, do wzięcia udziału w naszych wydarzeniach. O terminach informujemy na bieżąco m.in. na naszych stronach internetowych – dodaje Kuć. Patronem medialnym wydarzenia jest Nowy Tydzień. (bm)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here