Pętla przy ul. Granitowej gotowa

Na nowej pętli bez problemów mieści się jednocześnie trzynaście autobusów i trolejbusów

Kolejny węzeł przesiadkowy gotowy. W miejscu ciasnej pętli na końcu ulicy Granitowej powstała nowa, z dodatkowymi miejscami dla autobusów i trolejbusów oraz parkingiem „Kiss&ride”. Wokół posadzono 10 drzew i ponad 2,7 tys. krzewów i bylin.

W związku z dynamiczną rozbudową osiedli mieszkaniowych w dzielnicach Czuby i Węglin dotychczasowa pętla komunikacji miejskiej przy ul. Granitowej zrobiła się za ciasna. Dojeżdżają tu autobusy czterech linii (numer 13, 31, 42 i 57) oraz kolejnych pięciu linii trolejbusowych (numer 150, 159, 160, 161 i 162). Jej wielkość nie tylko nie pozwalała na skierowanie tu dodatkowych linii, ale wręcz paraliżowała komunikację w tym rejonie w godzinach szczytu. Właśnie z tego powodu miasto od dłuższego czasu przymierzało się do jej rozbudowy.

Zadanie udało się niedawno sfinalizować dzięki dotacji ze środków Unii Europejskiej. – Zakres rzeczowy węzła przesiadkowego przy ul. Granitowej obejmował rozbudowę pętli dla 13 autobusów, budowę 2 stanowisk do ładowania autobusów elektrycznych, parkingu „Kiss&ride” na 3 miejsca, budynku socjalno-sanitarnego składającego się z dwóch kontenerów modułowych wraz z przyłączami, punktu ładowania autobusów elektrycznych oraz nowej stacji transformatorowej. Ponadto przebudowano odwodnienie, trakcję trolejbusową i oświetlenie z wykonaniem doświetlenia przejść dla pieszych. Zainstalowano monitoring oraz infrastrukturę pasażerską – wylicza Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Wykonawcą prac był pruszkowski Strabag, który w ramach tego samego kontraktu zajmuje się także budową nowej krańcówki przy al. Kraśnickiej. Łącznie otrzyma za oba zadania ponad 14 mln zł. Przy ul. Granitowej przy okazji pojawiły się nowe drzewa, o które od dawna upominali się okoliczni mieszkańcy.

– W ramach inwestycji przewidziano nową zieleń w postaci 10 drzew (klon zwyczajny ‘Drummondii’ i brzoza brodawkowata ‘Obelisk’) oraz ponad 2,7 tys. krzewów i bylin (berberys Thunberga ‘Green Carpet’, pięciornik krzewiasty ‘Goldfinger’, krzewuszka Middendorfa, liliowiec ‘Stella de Oro’, rozplenica japońska ‘Magic’). Aktualnie trwają jeszcze prace przy urządzaniu zieleni i nasadzeniach – dodaje Justyna Góźdź.

Pętla przy Granitowej, to kolejny z siedmiu węzłów przesiadkowych budowanych w Lublinie w ramach projektu unijnego „Budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu dla potrzeb LOF” o wartości 62 mln zł, z czego 85% stanowią środki z UE. Gotowe są już węzły przy ul. Zbożowej, Żeglarskiej, Franczaka Lalka, Osmolickiej, a na sfinalizowanie czekają inwestycje przy al. Kraśnickiej i ul. Grenadierów. Marek Kościuk

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here