Pielęgnują pamięć o Wyklętych

W ubiegły poniedziałek, 20 czerwca, w Sali Konferencyjnej IPN Oddział w Lublinie odbyła się uroczysta gala podsumowująca XI edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Nagrody i pamiątkowe dyplomy odebrało kilkudziesięciu laureatów i autorów wyróżnionych prac ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całego kraju.

W tegorocznej edycji konkursu wzięła udział rekordowa liczba uczniów – ponad 1400 – z niemal wszystkich zakątków Polski. Rywalizacja, jak zwykle, odbywała się w trzech grupach wiekowych (uczniowie klas 1-6 szkół podstawowych, klas 7-8 szkół podstawowych i uczniowie szkół ponadpodstawowych) i trzech kategoriach (praca plastyczna, praca literacka i praca multimedialna). Zadaniem każdego z uczestników było przybliżenie wydarzenia lub postaci zaangażowanej w działalność powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

Jury po wielu dniach oceny prac i wielogodzinnych debat ogłosiło jeszcze w maju, ale wręczenie nagród laureatom i wyróżnionym miało miejsce w ubiegły poniedziałek, w siedzibie lubelskiego oddziału IPN przy ul. Wodopojnej. W tym liczącym kilkadziesiąt osób gronie znalazła się czwórka naszych uczniów: Mikołaj Wołosz ze Szkoły Podstawowej nr 30 im. Króla Kazimierza Wielkiego w Lublinie, który zwyciężył wśród uczniów klas 1-6 szkół podstawowych w kategorii „prace multimedialne” z pracą pod tytułem „Zapora – zasadzka w Lesie Krężnickim”; Franciszek Wójtowicz z Salezjańskiego Liceum Ogólnokształcące im. Św. Jana Bosko w Lublinie, który został wyróżniony za pracę plastyczną; Joanna Janiszewska z klasy VIIb ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks., S. Konarskiego w Lublinie (opiekun: Marta Goździowska-Łubkowska), za pracę literacką pt. „Zofia Gągała – niezłomna kobieta” i Michał Gilewicz z klasy VII ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Juliusza Słowackiego w Lublinie z pracę literacką pt. „Rozmowy z moim „Wyklętym” dziadkiem”.

W przeddzień gali laureaci konkursu wzięli udział w zgrupowaniu i wycieczce szlakiem pamięci Żołnierzy Wyklętych, obejrzeli pokaz umundurowania i uzbrojenia Żołnierzy Wyklętych w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej i pokaz współczesnego wyposażenia w wykonaniu Sekcji Sportowo-Obronnej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Organizatorami, największego w Polsce pod względem liczby uczestników, konkursu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych są: Fundacja im. Kazimierza Wielkiego z Lublina, XXIX LO w Lublinie im. H. Dekutowskiego ps. „Zapora” i Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. ZM

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here